Dallime mes rishikimeve të "Anarkia"

Jump to navigation Jump to search
13 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎Referime dhe shënime: Referenca -> Referime duke përdorur AWB)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Në disa vende të botës, të rinjët Sistemin Anarki e konsiderojnë si shkalla më e lartë e zhvillimit të sistemeve shtetrore. Sipas tyre në këtë sistem, shtetasit janë të vetëdishem dhe nuk kanë nevojë për ligje. Në Hanover të Gjermanisë në pranveren e çdo viti mbahen Ditët e Anarkis ku të rinjët mblidhen, për te shprehur rebelimin dhe protestën e tyre ndaj sistemit zotërues.
Figura të shquara dhë te njohura anarkiste janë si psh. [http://sq.wikipedia.org/wiki/Michail Bakunin Michail Bakunin], [[Peter Kropotkin]], Viktor Serge dhe nje nga anarkistet e sotem është Naom Chomsky.
{{fiz-cung}}
 
== Referime dhe shënime ==
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve