Ndryshimi mes inspektimeve të "Ligjet e Njutonit"

Jump to navigation Jump to search
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
== Ligji i tretë i Njutonit ==
''Për çdo forcë ekziston gjithmonë një kundërvepim i barabartë me kah të kundërt: ose për forcat e dy trupave mbi njëri tjetrin janë gjithmonë të njëjta dhe në drejtime të kundërta.P.SH. nëse ushtrojmë një forcë ne mur me dorë muri do ti kundërveprojë dorës kjo ndodh edhe tek trupat elastik.''
 
[[Skeda:Skaters showing newtons third law.svg|thumb|right|250px|Ligji i tretë i Njutonit. Forcat e skiatorëve kanë madhësi të barabartë dhe drejtime të kundërta]]
Anonymous user

Menyja e navigimit