Dallime mes rishikimeve të "Truri"

Jump to navigation Jump to search
83 bytes removed ,  2 vjet më parë
Refuzoi 5 ndryshimet e fundit të tekstit dhe riktheu rishikimin 2053186 nga CommonsDelinker: vandalizem
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular Ndryshim nga aplikacioni Android
(Refuzoi 5 ndryshimet e fundit të tekstit dhe riktheu rishikimin 2053186 nga CommonsDelinker: vandalizem)
[[Skeda:User-FastFission-brain.gif|parapamje]]
 
'''Truri''' ([[Latinishtja|lat]]. ''cerebrum'' dhe [[Greqisht|greq]]. ἐγκέφαλον - ''enkefalon'' - "në kokë" ) tek [[njeriu]] dhe [[Kafsha|kafshët]] [[Kurrizorët|kurrizore]] është pjesa e [[trupi]]t që gjendet në [[Koka|kokë]] i mbrojtur nga [[kafka]] dhe [[cipa trunore]] dhe që shërben për kapjen, përpunimin dhe ruajtjen e njoftimeve të marra (në një nivel të lartë) nëpërmjet [[Organi|organeve]] [[Shqisa|shqisore]] ([[Syri|syve]], [[Veshi|veshëve]], etj.) për t´i shndërruar në lëvizje që janë mjeti i ndërveprimit me mjedisin e jashtëm. Truri është qendra e kontrollit të [[Sistemi nervor qendror|sistemit nervor qendror]]. Truri te shumica e kafshëve është i vendosur në kokë pranë aparatit shqisor dhe gojës. Kafshët [[Jokurrizorët|jokurrizore]] nuk zotërojnë një tru qendror apo një grumbull të veçuar muti [[Ganglioni|ganglionesh]]. Truri është një organ tejet i ndërlikuar. [[Truri i njeriut]], p.sh. përbëhet nga më shumë se 200 miliardë [[Neuroni|neurone]], secili i lidhur me mëse 10.000 të tjerë. muti[[Neuroshkenca]] është studimi shkencor i trurit dhe gjithë sistemit nervor.
 
Truri ndahet ne disa grupe:
Është i vogël. Në pjesën e poshtme të tij gjendet hipofiza e lidhur me hipotallamusin si qendër kontrolluese e metabolizmit, temperaturës së rupit, procesin e gjumit dhe funksione të tjera, ndërsa në pjesën e sipërme epifiza si gjëndër me tajim.
 
-Truri i përparmë.
Funksioni i trurit
Funksioni i trurit eshte qe te jape komanda per pjesen tjeter te trupit.
 
By:Martin Bacelli
 
== Zona e frikës ne tru ==

Menyja e lëvizjeve