Dallime mes rishikimeve të "Brigada e Dytë Sulmuese e Kosovës"

Jump to navigation Jump to search
v
vNo edit summary
Etiketa: përpunim burimi 2017
 
'''Brigada e Dytë Sulmuese e Kosovës''' është formuar më [[9 Shtator|9 shtator]] [[1944|të vitit 1944]] në fshatin [[Lilanca|Lilancë]] të [[Bujanoci|Bujanocit]] nga ana e Aradhës Partizane të Kosovës si dhe partizanve të arddhur nga rrethinat e [[Gjilani|Gjilanit]] dhe [[Kaçaniku|Kaçanikut]]. Në ditën e formimit brigada kishte katër batalione me rreth 600 luftëtarë, dhe në fund të vitit numri i ushtarve arriti në rreth 1,600.
 
==Referimet==
<references />
 
[[Kategoria:Brigadat e Ushtrisë Nacionalçlirimtare]]
== Shih edhe ==
* [[Lufta e Dytë Botërore]]
* [[Brigadat e Kosovës në LNÇ]]
 
{{cung}}
 

Menyja e lëvizjeve