Dallime mes rishikimeve të "Anarkia"

Jump to navigation Jump to search
5 bytes removed ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Anarkia''' është një sistemi, ku ç'do lloj hirarkie nuk tolerohet por luftohet. Si rrjedhojë edhe shteti si një instrument i zotërimit mbi individët duhet te eliminohet.
[[Skeda:Anarchy -symbol neat.pngsvg|parapamje|Simboli i anarkisë]]
 
Në disa vende të botës, të rinjët Sistemin Anarki e konsiderojnë si shkalla më e lartë e zhvillimit të sistemeve shtetrore. Sipas tyre në këtë sistem, shtetasit janë të vetëdishem dhe nuk kanë nevojë për ligje. Në Hanover të Gjermanisë në pranveren e çdo viti mbahen Ditët e Anarkis ku të rinjët mblidhen, për te shprehur rebelimin dhe protestën e tyre ndaj sistemit zotërues.
1

edit

Menyja e lëvizjeve