Ndryshimi mes inspektimeve të "Taxh Mahali"

Jump to navigation Jump to search
140 bytes added ,  9 muaj më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
Gjetiu, kopshti planifikohet me shëtitore pemësh dhe çesma. Kopshti ‘’charbagh’’, një dizajn i frymëzuar nga [[Kopshtet Perse]], u fut në Indi nga Baburi, perandori i parë mogul. Ai simbolizon katër lumenjtë që rrjedhin në Xhenet dhe imitojnë Kopshtin e Parajsës të rrjedhur nga ''paridaeza'' persian, që do të thotë 'kopësht i rrethuar me mur'. Në tekstet mistike islamike të Periudhës Mogule, Parajsa përshkruhet si një kopësht ideal teprie me katër lumenj që rrjedhin nga një burim ose mal qendror, që e ndan kopshtin në veri, perëndim, jug dhe lindje.
 
Shumica e charbaghëve mogulë janë drejtkëndorë me një varr ose pavijon në qendër. Kopshti i Taxh Mahalit është i pazakontë në elementin kryesor, varrin, që është i vendosur në skajin e kopshtit. Me zbulimin e [[Mahtab Bagh-u]]t ose "Kopshtit të Dritës së Hënës" në anën tjetër të lumit Yamuna, interpretimi i Archaeological Survey of India është se vetë lumi Yamuna u përfshi në dizajnin e kopshtit dhe u projektua të përfaqësonte një nga lumenjtë e Parajsës.<ref>{{cite journal|last=Wright|first=Karen|date=1 korrik 2000|title=Works in Progress|journal=Discover|location=Waukesha, WI, USA|publisher=Kalmbach Publishing|url=http://discovermagazine.com/2000/jul/featworks|accessdate=7 shkurt 2015}}</ref> Ngjashmëritë në planimetri dhe karakteristika arkitekturore me Kopshtet Shalimar sugjerojnë se kopshtet janë projektuar nga i njëjti arkitekt, Ali Mardani.<ref>John Allan: The Cambridge Shorter History of India; 1958, fq. 318</ref> Përshkrimet e hershme të kopshtit tregojnë morinë e bimësisë, duke përfshirë trëndafila, dafodilë dhe fruta.<ref>[http://travel.howstuffworks.com/taj-mahal-landmark.htm The Taj by Jerry Camarillo Dunn Jr] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20080616160025/http://travel.howstuffworks.com/taj-mahal-landmark.htm |date=16 qershor 2008 }}.</ref> Me rënien e Perandorisë Mogule, Taxh Mahali dhe kopshtet e tij degraduan po ashtu. Nga fundi i shekullit të XIX, [[Perandoria Britanike]] kontrollonte më shumë se tre të pestat e Indisë<ref name="Royals">Sue Royals: [https://books.google.com/books?id=NB4R6JBqkaQC Our Global Village – India]; 1996, fq. 7</ref> dhe mori kontrollin e Taxh Mahalit. Ajo e ndryshoi peizazhin sipas shijeve të tyre, duke i ngjarë kështu lëndinave formale të Londrës.<ref name="Koch, p. 139">Ebba Koch: The Complete Taj Mahal: And the Riverfront Gardens of Agra; 2006, fq. 139.</ref>
 
=== Ndërtesat periferike ===

Menyja e navigimit