Ndryshimi mes inspektimeve të "Drini i Zi"

Jump to navigation Jump to search
5 bytes removed ,  1 vit më parë
v
Republika e Maqedonisë --> Maqedonia e Veriut (via JWB)
v (U kthyen ndryshimet e 185.200.215.141 (diskutimet) në versionin e fundit nga Klein Muçi.)
Etiketa: Rollback
v (Republika e Maqedonisë --> Maqedonia e Veriut (via JWB))
{{coord|42.530|N|20.3341|E|source:wikidata|display=title}}
[[Skeda:Drini i Zi - Burimi.jpg|thumb|Drini Zi: burimi nga Liqeni i Ohrit]]
'''Drini i Zi''' buron nga Liqeni i Ohrit, nga një lartësi mbidetare prej 695 m, ndërsa del nga territori i Maqedonisë në afërsi të qytetit të Dibrës në lartësi mbidetare 476 m. Gjatësia e përgjithshme e lumit është 149 km., dhe brenda Maqedonisë lumi është i gjatë 56 km. Urat e shumta që lidhin dy brigjet e Drinit të Zi i japin Strugës epitetin "Qyteti i Urave". Lumi rrjedh në veri në drejtim të qytetit të [[Dibra|Dibrës]] në një zonë malore, ku pastaj e shënon një pjesë të kufirit të [[RepublikaMaqedonia e MaqedonisëVeriut]] - [[Shqipëria|Shqipëri]], për të kaluar pastaj në territorin e Shqipërisë. Në pjesën e Maqedonisë rrjedha e lumit është e ndërprerë nga dy liqene artificiale ([[Liqeni i Dibrës|Dibër]] dhe [[Liqeni i Glloboçicës|Glloboçicë]]), të cilat shërbejnë për përfitimin e rrymës elektrike.
 
Pranë qytetit të [[Kukësi]]t Drini i Zi bashkohet me [[Drini i Bardhë|Drinin e Bardhë]] duke formuar lumin e bashkuar [[Drini]] që ka derdhje në Detin Adriatik.

Menyja e navigimit