Dallime mes rishikimeve të "Truri"

Jump to navigation Jump to search
1 byte added ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Refuzoi 5 ndryshimet e fundit të tekstit dhe riktheu rishikimin 2053186 nga CommonsDelinker: vandalizem)
vNo edit summary
 
== Truri i një Gjeniu ==
Çfarë e bën gjeniun gjeni? Kjo ishte pyetja qe motivoi Dr. Tomas Harvein për te izoluar trurin e fizikanit Albert Ajnshtajn (1879-1955) kur ai vdiq. Harvei e copëtoi trurin e Ajnshtajnit ne 240 pjese.
 
Hulumtimet treguan edhe pse truri i Ajnshtajnit kishte mase me te vogël se truri mesatar ai kishte perqendrim te larte te qelizave nervore ne koren trunore.Gjithashtu u konstatuan rrudha jo te zakonshme ne pjesen e trurit qe eshte qender per logjike matematikore.
6

edits

Menyja e lëvizjeve