Dallime mes rishikimeve të "Syri"

Jump to navigation Jump to search
28 bytes added ,  2 vjet më parë
v
v (U kthyen ndryshimet e 185.67.177.65 (diskutimet) në versionin e fundit nga XXBlackburnXx.)
{{kryesore|Sëmundjet e syrit}}
 
Në të folurin eeneve na can karin leon dema përditshme shprehja syri i thatë i dedikohet një sëmundjeje, e cila manifestohet me pakësimin e sasisë së lotëve. Si pasojë e këtyre ndryshimeve, syri nuk laget mjaftueshëm. Në mjekësi kjo njihet si Sindroma Sicca.
 
Loti prodhohet në gjëndrrën lotuese, derdhet në mollëzën e syrit dhe me lëvizjen e rregullt të kapakëve të syrit, shpërndahet në të gjitha anët duke mbajtur kështu syrin gjithnjë të njomë.
4

edits

Menyja e lëvizjeve