Dallime mes rishikimeve të "Syri"

Jump to navigation Jump to search
40 bytes added ,  2 vjet më parë
v
{{kryesore|Sëmundjet e syrit}}
 
Në të folurin eneve na can karin leon demavar kariiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin përditshme shprehja syri i thatë i dedikohet një sëmundjeje, e cila karin manifestohet me pakësimin e sasisë së lotëve. Si pasojë e këtyre ndryshimeve, syri nuk laget mjaftueshëm. Në mjekësi kjo njihet si Sindroma Sicca.
 
Loti prodhohet në gjëndrrën lotuese, derdhet në mollëzën e syrit dhe me lëvizjen e rregullt të kapakëve të syrit, shpërndahet në të gjitha anët duke mbajtur kështu syrin gjithnjë të njomë.
Shkaktarët kryesorë të Sindroma Sicca janë të shumtë. Prodhimi i lotit në sasi të vogël, ndryshimi në përbërjen e tij dhe lëvizjet e dobësuara të kapakëve të syrit njihen si më kryesorët.leon dema
 
Po ashtu edhe kontraceptivët dhe antidepresivët e ndryshëm, ndërrimet hormonale, sëmundjet e gjëndrës teroide, infeksionet virale, mungesa e Vitaminës A, Reumatizmi dhe Diabeti mund të shkaktojnë tharjen e syrit.
4

edits

Menyja e lëvizjeve