Dallime mes rishikimeve të "Ratishi i Poshtëm"

Jump to navigation Jump to search
(Plotsim i te dhenave per fshatin RATISH I POSHTEM apo QENDRESA)
Religjioni afersisht gjysma je banorve jane musliman ndersa gjysma tjeter katolik.
Fshati esht ma i vjter se 300 vite dhe familjet e para jane paraardhsit ton tani me mbiemrin HASANAJ apo siq njifshim si BEK HASANET dhe paraardhsit e familje MUSAJ apo siq njfeshin SOKOL HAJDARET.
Fshati RATISHI i POSHTEM njihet per burrateburra te beses dhe fjales per Trimat siq ishin vllezrit CAK BEKA dhe IDRIZ BEKA luftetar te LEVIJES KAQAKE si dhe bashke luftetare te BAJRAM CURRIT me von vjen REXHEP CAKA si luftetarendheluftetare pjesdhe marrspjesmarrs i shum betejave dhe lutrave ne kosove Maqedoni Plav dhe
Gusi dhe njihet per vrasjen e komandantint e Gjandarrmarise Serbe te stacionin policor te RATISHIT i cili torturonten dhe vriste shiptaret siq e tradhtoi dhdhe e ekzekutoi IDRIZ BEKEN. Gjat e luftes se funditfunditte UQK se per qlirim nga okupatori SERB tegjithe burra edhe gra te fshatit u angazhuan ne UQK dhe bashke me diasporen e fshatit te cilet nga mergimi kontribuan shume me finansimin e luftes se UQK se djem dhe luftetare te cilet dhe u dalluan per trimeri dhe shkathesi luftarake per hroizmin e tyre disa mbeten invalid te luftes disa te ren per te mosvdekur kurr,
[[Shqiptarët në Kosovë|shqiptarë]].<ref>''[http://pop-stat.mashke.org/kosovo-ethnic-loc2011.htm Ethnic composition of Kosovo 2011]''. Shqyrtuar: 26 mars 2019.</ref>
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve