Dallime mes rishikimeve të "Kali i Trojës (informatikë)"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{pa referenca|13 shtator 2008}}
 
'''Kali i Trojës''' ([[ang.]]: '''Trojan horse''') është një [[malwaremalwares:-P]] i fshehur në një program tjetër i cili pastaj kryen detyrën për te cilën është dërguar. Kështu që [[Worm (informatikë)|worm]]-ët ose virus-at, mund të jenë Kal i Trojës. Shpeshherë trojanet hapin porta të kompjuterit pa dijen e shfrytëzuesit dhe shkarkojnë virusa nga ndonjë faqe e caktuar e internetit. Ai po ashtu mund të ju vjedhë fjalëkalimet t´i kopjojë të dhënat apo të ekzekutojë çfarëdo qoftë aplikacioni. Por më së keqi është ajo se ai mundë të autorizoj dikë të hyjë në rrjetin apo kompjuterin tuaj dhe të marrë kontrollin mbi të.
 
== Evoluimi i trojanëve ==
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve