Dallime mes rishikimeve të "Nexhat Daci"

Jump to navigation Jump to search
848 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(përmirësime teknike, zëvendësova: Korrik → korrik duke përdorur AWB)
{{Kutia Politikan
| Emri = Nexhat Daci
| Figura =
| Madhësia e Figurës =
| Detyra = Kryetar i Kuvendit
| Fillimi i afatit = 10 dhjetor 2001
| Mbarimi i afatit = 10 mars 2006
| Paraardhësi =
| Pasardhësi = [[Kolë Berisha]]
| Datëlindja = [[26 qershor]] [[1944]]
| Vendlindja = [[Tërnoci i Madh|Tërnoc]] ([[Kosova|Kosovë]])
| Kombësia = Shqiptar
| Profesioni = Kimist, Akademik, Politikan
| Partia =[[Lidhja Demokratike e Dardanisë]] (LDD)
| Gruaja = Zineta Daci
| Fëmijë = [[Arian Daci]]
| Nënshkrimi = Nexhat Daci (nënshkrim).svg
| Nënshkrimi_madhësia = 50px
| Nënshkrimi_përshkrim= Nënshkrimi i Nexhat Dacit
| Emblema =
| Emblema_madhësia =
| Emblema_përshkrim =
}}
 
 
 
 
'''Nexhat Daci''' ka lindur më [[26 korrik]] [[1944]] në [[Tërnoci i Madh|Tërnoc]]. [[Politikan]] kosovar nga [[Lidhja Demokratike e Dardanisë]] (LDD). Kryetar i [[Kuvendi i Kosovës|Kuvendit të Kosovës]] gjatë periudhës [[2001]]-[[2006]], profesor i [[kimi]]së, doktor i [[shkenca]]ve të kimisë nga [[Universiteti i Zagrebit]]. Anëtar i [[Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës|Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës]], [[Akademisë Evropiane për çështje mjedisi]] dhe [[American Chemical Society]].
 

Menyja e lëvizjeve