Ndryshimi mes inspektimeve të "Fan Noli"

Jump to navigation Jump to search
153 bytes added ,  6 muaj më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
== Jeta Parlamentare ==
Me zgjedhjet e mbajtura më 5 prill 1921 zgjidhet deputet i Kolonisë së Amerikës në legjislaturën e dytë (21 prill 1921 - 30 shtator 1923). Ai shërbeu si ministër i Jashtëm në qeverinë e [[Xhaferr Ypi]]t, vetëm për pak kohë përpara se të dorëhiqej. Noli ishte kryetar i Partisë Popullore, e majta e asaj kohe, kundrejt Partisë Përparimtare. Përkrah [[Luigj Gurakuqi]]t dhe [[Stavro Vinjau]]t është ndër oratorët më shpotitës të foltores parlamentare.
Më 21 nëntor 1923, u shugurua peshkop i Korçës dhe mitropolit i Durrësit në Durrës, ndërsa më 27 dhjetor 1923 zgjidhet deputet i [[Korça|Korçës]].<ref>[http://www.parlament.al/graphics/foto/Ligjv%EBn%EBsit%20Shqiptar%EB.pdf Ligjvënësit shqiptarë] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20110514162903/http://www.parlament.al/graphics/foto/Ligjv%EBn%EBsit%20Shqiptar%EB.pdf |date=14 maj 2011 }}, Tiranë 2005. (PDF-Format në shqip).</ref>
 
===Lëvizja e qershorit ===

Menyja e navigimit