Dallime mes rishikimeve të "Drini i Bardhë"

Jump to navigation Jump to search
Rregullova gabimet drejtshkrimore
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Rregullova gabimet drejtshkrimore)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
[[Skeda:Burimi i drinit te bardhe ne 2016.jpg|parapamje|Burimi i Drinit të Bardhë, 2016.]]
 
'''Drini i Bardhë''' është lum që përshkon pjesën perëndimore të [[Kosovë]]s, respektivisht Rrafshin e Dukagjinit. Drini buron rrëzë malit të Rusolisë nga gurra e shpellës së Radavcit, në 586 m lartësi mbidetare, ku krijon edhe një ujëvarë të bukur, para se të zbres në rrafsh dhe bashkohet afër qytetit të [[Kukësi]]t me [[Drini i Zi|Drinin e Zi]] për të formuar [[Drini]]n që në antikë njihet më emrin ''Drillon''. Sasia e burimit arrin 30 m3 në sekondë, ku krijon edhe një ujëvarë të lartë prej 30 m. Sipërfaqja e ujëmbledhësit të Drinit të Bardhë në Kosovë është 4265 km2. Ka regjim mesdhetar, me maksimum në mars dhe nëntor, e minimum në maj dhe shtator.
Në territorin e Kosovës, Drini gjarpëron për 122 km në drejtimin veri-jug. Ai mbledhë me vete edhe ujërat e [[Lumbardhi i Pejës|Lumbardhit të Pejës]], [[Ereniku]]t, e [[Lumbardhi i Prizrenit|Lumbardhit të Prizrenit]]. Me një madhësi prej 4,646 km², baseni i Drinit është më i madhi nga katër basenet ujëmbledhëse të Kosovës.
{{clear}}
9

edits

Menyja e lëvizjeve