Dallime mes rishikimeve të "Kimia organike"

Jump to navigation Jump to search
1.282 bytes added ,  1 vit më parë
Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 185.190.132.86 dhe 79.106.209.225) dhe riktheu rishikimin 1892239 nga 84.22.36.95
(i qiva mamin)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 185.190.132.86 dhe 79.106.209.225) dhe riktheu rishikimin 1892239 nga 84.22.36.95)
{{pa referenca|16 nëntor 2009}}
Albania F.C
'''Kimia organike''' është degë e kimisë, qe studion përberjen,vetit,strukturen,reaksionet, dhe sintezen e kimponimeve organike (komponimeve te karbonit) me rendesi jetsore.Ne komponimet organike te karbonit bëjnë pjesë jo vetëm ato komponime që gjenden ne botën e gjallë, por edhe ato komponime qe perfitohen me reaksionet e komponimeve inorganike në ato organike)dhe përfitimi i amoaniakut nga metani(shëndrrimi i konponimeve organike në ato inorganike).
 
Komponimet organike i karakterizojnë disa veti fizike dhe kimike që i dallojnë nga Komponimet inorganike(tretshmerinë,pika e vlimit dhe e shkrirjes, djegëshmëria, struktura kimike, reaksionet kimike)etj.Komponimet organike i paraqesim me formulë molekulare, racionale te strukturës etj.
Në kiminë organike bëjnë pjesë: Komponimet organike të karbonit, Hidrokarburet, Komponimet organike me oksigjen dhe azot (alkoolet) dhe Komponimet organike me rëndësi jetsore.Kimia organike luan rol te rendesishem për ekonimine,ne shoqeri dhe ne jeten e perditshme.Në plejadën e kimistëve të shekullit XIX, Berceliusi (Berzelius) ishte i pari, i cili kimistqë në gjuhën shkencore futi togfjalëshin kimi organike. Ai në viitn 1827 botoi tekstine parë të kimisë organike.
 
== Komponimet organike të karbonit ==

Menyja e lëvizjeve