Ndryshimi mes inspektimeve të "Qarku i Vlorës"

Jump to navigation Jump to search
118 bytes removed ,  11 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(U kthye versioni 2097111 i bërë nga Redon M (diskutimet))
Etiketa: Undo
 
{{coord|40|10|N|19|45|E|display=title|scale:1000000}}
{{Infobox person
{{Qark në Shqipëri
| name = Bill Gates
| Emri = Qarku i Vlorës
| image = Bill Gates 2018.jpg
| Figura2 = <!-- Pamje tipike nga qarku. -->
| alt = Head and shoulders photo of Bill Gates
| Numri_i_Rretheve = 3
| caption = Gates at the [[United States Department of Health and Human Services]] in March 2018
| Emri_i_Rretheve = [[Rrethi i Delvinës]]<br />[[Rrethi i Sarandës]]<br />[[Rrethi i Vlorës]]
| birth_name = William Henry Gates III
| Kryeqendra = [[Vlora]]
| birth_date = {{Birth date and age|1955|10|28}}
| Kryetari = Ervis Moçka
| birth_place = [[Seattle, Washington]], U.S.
| Partia_udhëheqëse =
| occupation = {{Hlist|Technology entrepreneur|investor|philanthropist}}
| Sipërfaqja = 2,706
| net_worth = {{US$|95.6&nbsp;billion|link=yes}} (November 2018)
| Popullsia = 211,734
| known_for = [[Microsoft]]
| Popullsia_e_Vitit = 2010
| title = {{Unbulleted list|[[Technical advisor|Technology advisor]] of Microsoft|Co-[[Chairperson|chairman]] of the [[Bill & Melinda Gates Foundation]]|[[CEO]] of [[Cascade Investment]]|Chairman of [[Branded Entertainment Network]]|Chairman of [[TerraPower]]}}
| Popullsia_dendësia = 78.4
| boards = {{Unbulleted list|[[Microsoft]]|[[Berkshire Hathaway]]}}
| Kodi ISO = AL-12
| spouse = [[Melinda Gates]] (married 1994)
| children = 3
| parents = {{Unbulleted list|[[William H. Gates Sr.]]|[[Mary Maxwell Gates]]}}
| website = {{URL|https://www.gatesnotes.com/|gatesnotes.org}}
| signature = BillGates Signature.svg
| signature_alt = William H. Gates III
}}
 
'''Qarku i Vlorës''' është një nga 12 qarqet në [[Shqipëria|Shqipëri]] dhe ka një sipërfaqje prej 2.706 km². Qarku i Vlorës përfshin bashkitë: Vlorë, Selenicë, Himarë, Sarandë, Konispol, Finiq dhe Delvinë. Qendra e Qarkut të Vlorës ndodhet në qytetin e [[Vlora|Vlorës]]. ISO 3166-2-Code është AL-12. Qarku i Vlorës kufizohet në veri me [[Qarku i Fierit|Qarkun e Fierit]], në lindje [[Qarku i Gjirokastrës|Qarkun e Gjirokastrës]], në jug me [[Greqia|Greqinë]] dhe në jugperëndim deri në perëndim me [[Deti Adriatik|Detin Adriatik]] dhe [[Deti Jon|Detin Jon]] gjatë [[Bregdeti]]t. Rajoni i Vlorës ka një popullsi prej 181.996<ref>[https://web.archive.org/web/20110724163040/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/downloads/publikime/Tregues%20sipas%20qarqeve2006.pdf Tregues sipas Qarqeve] Popullsi e Qarkut</ref> banorësh.
 
== Galeria ==
<gallery>
Skeda:Vlora general view.jpg|Qyteti i Vlorës (Qendra)
Skeda:VloreAtNight.JPG|Vlora natën
</gallery>
 
== Lidhje të jashtme ==
{{commonscat|Vlorë County|Qarku Vlorë}}
[[https://commons.wikimedia.org/wiki/File:QARKU_VLOR%C3%8B.jpg| wikimedia: Qarku Vlorë]]
 
== Burimet ==
<references/>
 
== Shiko edhe ==
* [http://www.qarkuvlore.gov.al/ Këshilli i Qarkut Vlorë]
 
 
{{Qarqet e Shqipërisë}}
 
[[Kategoria:Vlorë]]
34

edits

Menyja e navigimit