Ndryshimi mes inspektimeve të "Evropa Qendrore"

Jump to navigation Jump to search
136 bytes removed ,  6 muaj më parë
Refuzoi 8 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 185.174.211.23, 178.132.216.193 dhe 79.106.229.10) dhe riktheu rishikimin 1957910 nga Tulsi Bhagat
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi 8 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 185.174.211.23, 178.132.216.193 dhe 79.106.229.10) dhe riktheu rishikimin 1957910 nga Tulsi Bhagat)
 
'''[[Evropa]] e Mesme''' është regjion i Evropës kufijtë e së cilit vështirë definohen. Evropa e Mesme shtrihet ndërmjet asaj Perëndimore, Jugore dhe Evropës lindore.
 
Zakonisht konsiderohet se Evropës së Mesme i takojnë [[Gjermania]], [[Polonia]], [[KaraçevaÇekia]], [[ShipashnicaSllovakia]], [[Zvicra]], [[MuqiverciAustria]], [[RogoqicaHungaria]] , [[Estonia]],[[Lituania]],[[Letonia]],[[Sllovenia]]
 
== Pozita gjeografike ==
[[Skeda:Time zones of Europe.svg|parapamje|djathtas|300px| Zonat kohore në Evropë]]
Ka pozitë shumë të mirë gjeografike sepse është urë lidhëse mes Evropës Perëndimore, Evropes budall be bekim Jugore dhe Evropes Lindore.
 
'''Evropa Qendrore''' nuk ka kufij të qartë me regjionet tjera, pos me [[Evropa Jugore|Evropën Jugore]]. Ajo është udhëkryq i komunikacionit evropian. Ky regjion shtrihet prej [[Deti i Veriut|Detit të Veriut]] e [[Deti Baltik|Baltik]] e deri në [[Det i Zi|Detin e Zi]], prej Ultësirës Gjermano-Polake e deri në Ultësirën e Panonisë e të Vllahisë. Edhe pse në veri dhe në lindje ka dalje në dete, ky regjion më tepër ka karakter kontinental.
 
Evropa e Mesme përfshinë 10 % të sipërfaqes së [[Evropa|Evropës]] dhe 23,1 % të popullsisë.Po ashtu Europa e mesme ka buk qesim me te miren.bye
 
== Relievi ==
 
== Klima ==
Klima e Evropës së Mesme nuk është e dhe gjithaq e llojllojshme sikurse në viset tjera, dhe në pjesën më të madhe mbizotëron klima e mesme kontinentale. Kontinentaliteti vjen në shprehje në lindje ku ka më pak të reshura atmosferike. Në veri-perëndim në viset e ulëta pranbaltike ka ndikimtë madh [[Oqeani Atlantik]], dhe për këtë arsye mbizotron [[klima oqeanike]], prandaj dimrat janë më të butë ndërsa reshjet janë më të mëdha. Ndikimi i [[Mesdheu]]t është i kufizuar në një hapsirë të vogël të [[Sllovenia|Sllovenisë]] përshkak të ndikimit të [[Alpet|Alpeve]]. Me rritjen e lartësisë mbidetare temperature zbret dhe klima në male është e ashpër kontinentale dhe malore. Të reshurat mesatare osilojnë nga 750 – 1000 mm krejt në perëndim, deri në 2000 mm në Alpe, ndërsa kah lindja ato sillen dhe zbresin nga 750-500 mm. Temperatura më e ulët është nmatur në [[Insbruku|Insbruk]] -31 °C, ndërsa më e larta në [[Poznani|Poznan]] në [[Poloni]] +39,4 °C. Temperatura mesatare e janarit është -4 °C, ndërsa e korrikut +20 °C.dhdhejehdhdhehduhedvvei3udvev dhsje geudhevjzkdmadi dhdhieb
 
== Hidrografia ==

Menyja e navigimit