Dallime mes rishikimeve të "Syri"

Jump to navigation Jump to search
45 bytes removed ,  2 vjet më parë
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular Android app edit
{{kryesore|Sëmundjet e syrit}}
 
Në të folurin eneve na can var kariiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinsyri përditshme shprehja syri i thatë i dedikohet një sëmundjeje, e cila karinsyri manifestohet me pakësimin e sasisë së lotëve. Si pasojë e këtyre ndryshimeve, syri nuk laget mjaftueshëm. Në mjekësi kjo njihet si Sindroma Sicca.
 
Loti prodhohet në gjëndrrën lotuese, derdhet në mollëzën e syrit dhe me lëvizjen e rregullt të kapakëve të syrit, shpërndahet në të gjitha anët duke mbajtur kështu syrin gjithnjë të njomë.
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve