Ndryshimi mes inspektimeve të "F.C. Internazionale Milano"

Jump to navigation Jump to search
==Rivalët==
{{main|Derby della Madonnina|Derby d'Italia}}
[[Skeda:Serie A 1979-80 - AC Milan v Inter Milan - Giuseppe and Franco Baresi.jpg|parapamje|majtas|Vëllezërit [[Giuseppe Baresi|Giuseppe]] (majtas) dhe [[Franco Baresi|Franco]] (djathtas) sëbashku në derbin e sezonit 1979–80.]]
Inter ka disa rivalitete, dy prej të cilave kanë domethënje të madhe në futbollin italian; së pari, ata marrin pjesë në derbin e qytetit i quajtur ''[[Derby della Madonnina]]'' me [[A.C. Milan|Milanin]]; rivaliteti ka ekzistuar që kur Inter u themelua në 1908.<ref name="autogenerated1" /> Emri i derbit i referohet [[Shën Mëria|virgjëreshës Mari]], statuja e së cilës ndodhet në krye të katedrales së Milanos dhe është një nga tërheqjet turistike të qytetit.<ref>{{cite web|url=https://indeksonline.net/a-e-dini-pse-ndeshja-milan-inter-quhet-derbi-i-madonines/|title=A e dini pse ndeshja Milan – Inter quhet “Derbi i Madoninës”?|publisher=Indeksi Online|language=sq|date=17 mars 2019|accessdate=26 prill 2020}}</ref> Ndeshjet midis tyre zakonisht krijojnë një atmosferë fantastike, ku të dyja tifozeritë shpalosin banderola (humoristike ose ofenduese) para fillimit të tyre. Flakadanët janë gjithashtu prezent; ato sollën edhe anullimin e ndeshjes së dytë të çerek-finales së Ligës së Kampioneve ndërmjet të dy ekipeve më 12 prill 2005, pasi portieri [[Dida]] u godit nga tifozët e Interit me flakadan në shpatull.<ref>{{cite web|url=https://www.telegraph.co.uk/sport/football/2358092/Milan-derby-abandoned-after-flare-strikes-player.html|title=Milan derby abandoned after flare strikes player|trans-title=Derbi i Milanos braktiset pasi flakadani godet lojtarin|publisher=The Daily Telegraph|language=en|author=Christopher Davies|date=13 prill 2005|accessdate=26 prill 2020}}</ref><ref>{{cite web|url=https://www.independent.co.uk/sport/football/european/milan-derby-abandoned-after-fans-flare-attack-5344643.html|title=Milan derby abandoned after fans' flare attack|trans-title=Derbi i Milanos braktiset pas sulmit me flakadan nga tifozët|publisher=The Independent|language=en|date=13 prill 2005|accessdate=26 prill 2020}}</ref>
 

Menyja e navigimit