Ndryshimi mes inspektimeve të "F.C. Internazionale Milano"

Jump to navigation Jump to search
 
==Tifozët==
[[Skeda:LuciInter afans San Siro2008(3).jpg|parapamje|300px|Tifozët e Interit duke festuar fitimin e titullit të Serie ADerbisezonin 2007–08.]]
Inter është një nga ekipet më të mbështetura në Itali sipas një kërkimi në gusht 2007 nga gazeta italiane ''La Repubblica''.<ref name=kërkimi"Kërkimi">{{cite news|url=http://www.repubblica.it/2007/08/sezioni/sport/calcio/tifo-contro/tifo-contro/tifo-contro.html|title=Research: Supporters of football clubs in Italy|trans-title=Kërkimi: Mbështetësit e klubeve të futbollit në Itali|publisher=La Repubblica|language=en|date=15 gusht 2007}}</ref> Historikisht, seksioni më i madh i tifozëve të Interit nga qyteti i Milanos kanë milanezës borgjez të shtresës së dytë, kurse të Milanit zakonisht kanë qënë të shtresës puntore.<ref name=kërkimi"Kërkimi"/>
 
Grupi ultras tradicional i Interit është ''Boys San''; ata kanë një pjesë të rëndësishme në historinë e ultrasve në përgjithsi për shkak se ata janë nga më të vjetrit, duke u themeluar në vitin 1969.<ref name="Ultras">{{cite web|url=http://beginofintermilan.blogspot.com/2016/03/inter-ultras-history.html|title=Inter ultras history|trans-title=Historia e ultrasve të Interit|website=beginofintermilan.blogspot.com|language=en|accessdate=28 prill 2020}}</ref> Politikisht, ultrasit e Interit jan quajtur zakonisht si krahu i djathtë dhe kanë marrëdhenjë të mirë me ultrasit e [[S.S. Lazio|Lacios]]. Përveç grupit kryesor që është ''Boys San'', janë gjithashtu edhe katër grupe të tjera gjithashtu të rëndësishme: ''Viking'', ''Irriducibili'', ''Ultras'', dhe ''Brianza Alcoolica''.<ref name="Ultras"/>
 
Tifozët më të zhurmshëm të Interit mblidhen në sektorin Curva Nord, ose ndryshe në pjesën e veriut të stadiumit [[San Siro]]. Kjo traditë e gjatë ka bërë që Curva Nord të jetë sinonim për mbështetësit më të fortë të klubit, të cilët shpalosin flamuj dhe banera në mbështetje të ekipit të tyre.

Menyja e navigimit