Ndryshimi mes inspektimeve të "F.C. Internazionale Milano"

Jump to navigation Jump to search
Klubi fitoi kampionatin e parë në vitin 1910 dhe të dytën në vitin 1920. Kapiteni dhe trajneri i parë i ''[[Scudetto]]s'' së parë ishte [[Virgilio Fossati]], i cili u vra në [[Lufta e Dytë Botërore|Luftën e Dytën Botërore]] në betejën midis ushtrisë italiane dhe asaj austriake. Në vitin 1922, Interi rrezikoi të binte nga kategoria, por fitoi dy ndeshje play-off duke siguruar qëndrimin.
 
[[Skeda:Giuseppe Meazza 1935.jpg|parapamje|majtas|170px|[[Giuseppe Meazza]] mban rekordin për numrin e golave të shënuar në një sezon debutues në Serie A, 31 gola në sezonin 1929–30.]]
Gjashtë vite më vonë, gjatë epokës Fashiste, klubi u detyrua të bashkohej me ''Unione Sportiva Milanese'' dhe u riemërua ''Società Sportiva Ambrosiana''.<ref name="Historia">{{cite web|url=http://www.inter.it/en/societa/storia.html|title=Storia|trans-title=Historia|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=it|accessdate=6 shtator 2007}}</ref> Gjatë sezonit 1928–29, ekipi luajti me fanella të bardha me një kryq të kuq në mes; modeli i fanellës u frymëzua nga flamuri dhe stema e qytetit të Milanos. Në vitin 1929, pronari i ri i klubit Oreste Simonotti ndryshoi emrin e klubit në ''Associazione Sportiva Ambrosiana'' dhe riktheu fanellat zikaltër; pavarësisht kësaj, tifozët vazhduan ta quanin ekipin ''Inter'', dhe në vitin 1931, presidenti i ri Pozzani ju dorëzua presioneve të aksionerëve dhe ndryshoi emrin e klubit në ''Associazione Sportiva Ambrosiana-Inter''.<ref name="Historia"/>
 
 
===1960–1968: Grande Inter===
[[Skeda:Inter1965-66.jpg|parapamje|majtas|Skuadra e Interit me Kupën Ndërkontinentale dhe Kupën Evropiane në vitin 1965.]]
Në 1960, trajneri [[Helenio Herrera]] u bashkua me Interin nga [[FC Barcelona|Barcelona]],<ref name="HH"/> duke marrë me vete "gjeneralin" e mesfushës [[Luis Suárez Miramontes|Luis Suárez]], i cili kishte fituar çmimin [[Futbollisti Evropian i Vitit]] në të njëjtin vit për rolin e tij në fitimin e [[La Liga|La Ligës]] dhe Kupës së Panaireve. Ai do ta transformonte Interin në një nga skuadrat më të mëdhaja në Evropë,<ref name=leggenda>{{cite web|url=http://www.inter.it/it/societa/storia2005-2.html|title=La leggenda della Grande Inter|trans-title=Legjenda e Grande Inter|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=it|accessdate=10 shtator 2014|url-status=dead|archiveurl=https://web.archive.org/web/20121019213304/http://www.inter.it/it/societa/storia2005-2.html|archivedate=19 tetor 2012}}</ref> duke modifikuar formacionin 5–3–2 që njihej si "Verrou".<ref>{{cite web|url=https://www.fifa.com/news/mazzola-inter-second-family-707431|title=Mazzola: Inter is my second family|trans-title=Mazzola: Inter është familja ime e dytë|publisher=FIFA|language=en|date=7 mars 2008|accessdate=27 prill 2020}}</ref> Ky formacion i zgjedhur nga Helenio Herrera kishte për qëllim forcimet e kundërsulmeve. Formacioni "[[Catenaccio]]" ishte shpikur nga trajneri austriak me emrin [[Karl Rappan]].<ref>{{cite web|url=https://thesefootballtimes.co/2015/12/17/the-incomparable-legacy-of-helenio-herrera/|title=The incomparable legacy of Helenio Herrera|trans-title=Trashëgimia e pakrahasueshme e Helenio Herrerës|publisher=Bleaccher Report|language=en|author=Sam Tighe|date=16 prill 2013|accessdate=27 prill 2020}}</ref> Formacioni në të vertetë kishte katër mbrojtësa që secili duhej të mbronte një kundërshtar të caktuar, plus një organizator në mesin e fushës i cili duhej të luante me dy mesfushorë krahu. Herrera shtoi dhe mbrojtësin e pestë duke e vendosur pak përpara mbrojtjes. Mbrojtësi i pestë do të lëvizte i lirë dhe do të merrej me çdo sulmues që do të shkonte përmes dy [[Mbrojtësi (futboll)|qëndër-mbrojtësave]]. Interi përfundoi i treti në [[Serie A]] në sezonin e tij të parë, i dyti në vitin e dytë dhe i pari në sezonin e tretë. Kjo gjë u pasua me ty triumfe rresht në [[UEFA Liga e Kampioneve|Kupën Europiane]] në vitet 1964 dhe 1965. [[Helenio Herrera|Herrera]] mori titullin ''ll Mago'', gjë që do të thotë magjistar. Formacioni i skuadrës së tij ishin mbrojtësit [[Tarcisio Burgnich]] dhe [[Giacinto Facchetti]], lojtari i lirë [[Armando Picchi]], organizatori Suárez, ansori [[Jair da Costa|Jair]], mesfushori i majtë [[Mario Corso]], dhe [[Sandro Mazzola]] që luante në të djathtë.<ref>{{cite web|url=https://bleacherreport.com/articles/1606149-great-team-tactics-breaking-down-helenio-herreras-la-grande-inter|title=Great Team Tactics: Breaking Down Helenio Herrera's 'La Grande Inter'|trans-title=Taktikat e ekipeve të mëdha: Duke zbërthyer 'Grande Inter' të Helenio Herrarës|publisher=Bleaccher Report|language=en|author=Sam Tighe|date=16 prill 2013|accessdate=27 prill 2020}}</ref>
[[Skeda:Sandro mazzola inter.jpg|parapamje|upright|[[Sandro Mazzola]] luajti për ekipin shumë të suksesshëm të Interit e cila mbahet mend me emrin "La Grande Inter", gjatë viteve 1960'.]]

Menyja e navigimit