Ndryshimi mes inspektimeve të "F.C. Internazionale Milano"

Jump to navigation Jump to search
 
==Trofe==
[[Skeda:Inter1965-66.jpg|parapamje|djathtas|Skuadra e Interit me Kupën Ndërkontinentale dhe Kupën Evropiane në vitin 1965.]]
Inter ka fituar 30gjithsej 38 trofe vendorzyrtar.<ref name="Transfermarkt">{{cite web|url=https://www.transfermarkt.com/inter-milan/erfolge/verein/46|title=Inter Milan – Club achievements|trans-title=Inter – Arritjet e klubit|publisher=Transfermarkt|language=en|accessdate=28 prill 2020}}</ref> Në Itali, ''Zikaltrit'' kanë fituar 18 kampionate, shtatë [[Coppa Italia|kupa]] dhe pesë [[Supercoppa Italiana|superkupa]]. Nga viti 2005 deri në vitin 2010, Inter fitoi kampionatin pesë herë rresht duke barazuar rekordin e të gjitha kohërave të vendosura nga [[Torino F.C.|Torino]], por në vitin 2017, [[Juventus F.C.|Juventus]] theu rekordin me titullin e gjashtë rresht. Ata eskenën kanëevropiane, klubi ka fituar [[UEFA Liga e Kampioneve|Ligën e Kampioneve]], kompeticioni kryesor i [[UEFA]]-s, tre herë: dy herë rresht në vitet 1964 dhe 1965 dhe një tjetër në vitin 2010. Klubi gjithashtu ka fituar edhe tre herë [[UEFA Liga e Europës|Kupën UEFA]], dykompeticionin herëe dytë të UEFA-s për nga rëndësia. Në vitet 1964 dhe 1965, ata fituan [[Kupa Ndërkontinentale|Kupën Ndërkontinentale]], dheduke njëu herëkonsideruar ''de facto'' kampion bote nga [[FIFA]].<ref>{{cite web|url=http://www.fifa.com/tournaments/archive/tournament=107/edition=4735/news/newsid=101662.html|title=We are the champions|trans-title=Ne jemi kampionët|publisher=FIFA|language=en|date=1 dhjetor 2005|accessdate=21 nëntor 2012|archiveurl=https://web.archive.org/web/20110430044235/http://www.fifa.com/tournaments/archive/tournament%3D107/edition%3D4735/news/newsid%3D101662.html|archivedate=30 prill 2011|url-status=dead}}</ref> Në vitin 2010, ata fituan [[FIFA Kupa e Botës për Klube|FIFA Kupën e Botës për Klube]].<ref>{{cite web|url=https://www.inter.it/en/palmares|title=palmares|trans-title=trofetëTrofetë|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=en|accessdate=25 tetor 2018}}</ref>
 
{| class="wikitable plainrowheaders" style="font-size:95%; text-align:center;"
|+Trofetë e Interit
!style="width: 1%;"|Tipi
!scope=col|Lloji
!scopestyle=col"width: 6%;"|Kompeticioni
!scopestyle=col"width: 1%;"|Tituj
!style="width: 21%;"|Sezone
!scope=col|Sezonet
|-
| rowspan="3" |'''Vendor'''
! scope=col|[[Coppa Italia]]
|align="center"|7
| [[1938–39 Coppa Italia|1938–39]], [[1977–78 Coppa Italia|1977–78]], [[1981–82 Coppa Italia|1981–82]], [[2004–05 Coppa Italia|2004–05]], [[2005–06 Coppa Italia|2005–06]], [[2009–10 Coppa Italia|2009–10]], [[2010–11 Coppa Italia|2010–11]]
|-
! scope=col|[[Supercoppa Italiana]]

Menyja e navigimit