Dallime mes rishikimeve të "F.C. Internazionale Milano"

Jump to navigation Jump to search
Në ndeshjen e fundit të sezonit 2017–18, Interi arriti një fitore dramatike 3–2 në Stadio Olimpico kundër Lazios, duke siguruar vendin e katërt në kampionat dhe një vend në Ligën e Kampioneve për herë të parë pas shtatë vitesh.<ref>{{cite web|url=http://top-channel.tv/2018/05/20/interi-ne-champions-league-fiton-finalen-me-lazio-n/|title=Interi në Champions League, fiton “finalen” me Lazio-n|publisher=Top-Channel-tv|language=sq|date=20 maj 2018|accessdate=7 dhjetor 2018}}</ref><ref>{{cite web|url=https://www.vizionplus.tv/nje-inter-i-cmendur-shuan-enderren-e-strakoshes-e-tares/|title=Një Inter i cmendur shuan ëndërrën e Strakoshës e Tares|publisher=Vizion Plus|language=sq|date=21 maj 2018|accessdate=7 dhjetor 2018}}</ref> Edhe sezoni 2018–19 u mbyll me të njëjtin stil, me Interin që fitoi 2–1 kundër [[Empoli F.C.|Empolit]] në San Siro në javën e fundit për të siguruar një tjetër vend të katërt në kampionat.<ref>{{cite web|url=https://shqiptarja.com/lajm/interi-dhe-atalanta-ne-champions-milani-jashte|title=Interi dhe Atalanta në Champions, Milani jashtë|publisher=Shqiptarja.com|language=sq|date=27 maj 2019|accessdate=27 prill 2020}}</ref> Në të dyja edicionet, Interi u eliminua që në fazën e grupeve. Për sezonin 2019–20, [[Antonio Conte]] u emërua trajneri i ri i ekipit, duke zëvëndësuar [[Luciano Spalletti]]n;<ref>{{cite web|url=https://www.balkanweb.com/zyrtare-inter-shkarkon-spallettin-ja-kur-prezantohet-conte/|title=Zyrtare, Inter shkarkon Spallettin, ja kur prezantohet Conte|publisher=BalkanWeb.com|language=sq|date=30 maj 2019|accessdate=27 prill 2020}}</ref> ai u bë trajneri më i paguar në Serie A.<ref>{{cite web|url=https://telegrafi.com/zyrtare-conte-trajner-ri-interit/|title=Zyrtare: Conte trajner i ri i Interit|publisher=Telegrafi|language=sq|date=31 maj 2019|accessdate=25 qershor 2019}}</ref> Falë këmbënguljes së tij, Interi siguroi transferimin e sulmuesit belg [[Romelu Lukaku]] nga [[Manchester United F.C.|Manchester United]] për rreth 80 milion €, duke u bërë blerja më e shtrenjtë në historinë e klubit.<ref>{{cite web|url=https://balkanweb.com/video-lukaku-cmend-tifozet-e-interit-sulmuesi-firmos-per-5-vjet/|title=VIDEO/ Lukaku çmend tifozët e Interit, sulmuesi firmos për 5 vjet|publisher=BalkanWeb.com|language=sq|date=8 gusht 2019|accessdate=11 gusht 2019}}</ref>
 
==Stema, ngjyrat dhe ngjyratfanella==
===Stema===
<gallery style="text-align:center">
Në vitin 2007, stema j'u rikthye modelit të epokës para sezonit 1999–2000. Ajo mori një pamje më moderne, e kishte yllin e ''Scudettos'' më të vogël dhe kishte ngjyra më të hapura. Ky version u përdor deri në korrik 2014, ku klubi vendosi t'i nënshtrohej një rimodelimi.<ref>{{cite web|url=https://www.inter.it/en/news/2014/07/7/nerazzurri-rebranding-new-logo-same-inter.html|title=Nerazzurri rebranding: new logo, same Inter|trans-title=Zikaltrit rimodelohen: stemë e re, Inter i njëjtë|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=en|date=21 korrik 2014|accessdate=10 nëntor 2019}}</ref> Diferenca më e veçantë midis stemës aktuale dhe atyre të shkuara ishte heqja e yllit nga të gjitha mediat përveç fanellave.<ref>{{cite web|url=https://www.inter.it/en/news/2014/07/7/inter-rebranding-in-detail.html|title=Inter rebranding in detail|trans-title=Rimodelimi i Interit në detaje|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=en|date=7 korrik 2014|accessdate=10 nëntor 2019}}</ref>
 
===Ngjyrat dhe fanella===
[[Skeda:R20.JPG|parapamje|djathtas|200px|Fanella karakteristike e Interit është ajo me vija blu dhe të zeza.]]
Që nga krijimi në vitin 1908, Interi ka luajtur me fanella me vija të zeza dhe kaltër.<ref name=ninteenzeroeight>{{cite news|url=http://www.corriere.it/vivimilano/speciali/inter/index.shtml|title=9 marzo 1908, 43 milanisti fondano l'Inter|trans-title=8 mars 1908, 43 milanistë themeluan Interin|publisher=ViviMilano.it|language=en|accessdate=24 qershor 2007}}</ref> Ata zgjodhën ngjyrën e zezë për të përfaqësuar natën dhe ngjyrën blu për të përfaqësuar qiellin. Perveç një periudhe në [[Lufta e Dytë Botërore|Luftën e Dytë Botërore]] që Inter i braktisi këto dy ngjyra, nuk ka pasur ndonjë periudhë tjetër kohore pa këto ngjyra, duke fituar edhe pseudonimin ''Nerazzurri''.<ref name="autogenerated1">{{cite news|url=http://www.footballderbies.com/honours/index.php?id=30|title=AC Milan vs. Inter Milan|publisher=FootballDerbies.com|language=en|accessdate=25 korrik 2007}}</ref> Në vitin 1928, filozofia dhe emri i klubit i solli Partisë Fashiste shqësim. Si rezultat i kësaj, gjatë atij viti, klubi, tashmë 20 vjet i vjetër, u bashkua me ''Unione Sportiva Milanese''. Klubi i ri u quajt ''Società Sportiva Ambrosiana'' në nder të shenjtorit mbrojtës të Milanos.<ref name="Ngjyrat">{{cite news|url=http://emeroteca.coni.it/?q=node/6&f=822&p=1|title=Emeroteca Coni|publisher=Emeroteca.coni.it|language=it|accessdate=7 janar 2013}}</ref> Flamuri i Milanos zëvëndësoi ngjyrat tradicionale zi dhe kaltër.<ref name="ambrosianacolours">{{cite news|url=http://www.toffs.com/icat/ambrosiana|title=Ambrosiana S.S 1928|publisher=Toffs.com|language=it|date=24 qershor 2007}}</ref> Pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, kur Partia Fashiste kishte rënë nga pushteti, klubi rimori emrin e tyre të vjetër dhe ngjyrat. Në vitin 2008, Inter festoi 100 vjetorin duke vendosur një kryq të kuq në fanellen e tyre; kryqi është pjesë e flamurit të qytetit të Milanos, dhe vazhdon të përdoret nga klubi, zakonisht në fanellat e treta.<ref name="Ngjyrat"/>
 
Shumica nga skuadrat e [[Serie A]] përdorin kafshë për të përfaqësuar simbolet dhe historinë e tyre. Një prej këtyre skuadrave është edhe Interi, i cili për simbol ka gjapërin, i quajtur ''Il biscione'' ose ''Serpente''. Gjarpëri është një simbol i rëndësishëm për qytetin e Milanos. Simboli është i famshëm për praninë e saj në shtepinë e ''Sforza'' (i cili sundoi mbi [[Italia|Italinë]] nga Milano gjatë periudhës së rilindjes).
 
===Prodhuesit e fanellës dhe sponsorët===
{| class="wikitable" style="text-align: center"
|-
!Periudha
!Prodhuesi
!Sponsori
|-
| 1979–1981
|rowspan=2|[[Puma AG|Puma]]
|
|-
|1981/1982
|Inno-Hit
|-
|1982–1986
|Mecsport
|rowspan=3|Misura
|-
|1986–1988
| [[Le Coq Sportif]]
|-
|1988–1991
| [[Uhlsport]]
|-
| 1991/1992
|rowspan=3| [[Umbro]]
| FitGar
|-
| 1992–1995
| Cesare Fiorucci
|-
| 1995–1998
| rowspan=2|[[Pirelli]]
|-
|1998–2016
| rowspan=2|[[Nike Inc.|Nike]]
|-
|2016–
|{{unbulleted list|[[Pirelli]] (ndeshje zyrtare)|[[Suning.com]] (në stërvitje)<ref>{{cite web|url=https://www.inter.it/it/news/2016/12/20/comunicato-di-fc-internazionale.html|title=Comunicato di FC Internazionale Milano|trans-title=Njoftim i FC Internazionale Milano|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=it|date=20 dhjetor 2016|access-date=15 korrik 2017}}</ref>}}
|}
 
==Stadiumi==

Menyja e lëvizjeve