Ndryshimi mes inspektimeve të "F.C. Internazionale Milano"

Jump to navigation Jump to search
v
[[Skeda:1966–67 Serie A - AC Mantova v Inter Milan - Gian Marco, Massimo and Angelo Moratti.jpg|parapamje|djathtas|Massimo dhe Angelo Moratti (në qëndër dhe djathtas) janë dy presidentët më të suksesshëm të Interit.]]
{{Main|Lista e presidentëve të F.C. Internazionale Milanos}}
Presidenti i parë në historinë e klubit ishte [[Giovanni Paramithiotti]], një drejtor sportiv italian me origjinë shqiptare.<ref>{{cite web|url=http://27.al/giovanni-paramithiotti-cami-qe-themeloi-interin-e-milanos/|title=Giovanni Paramithiotti, çami që themeloi Interin e Milanos|publisher=27.al|language=sq|date=17 mars 2016|accessdate=27 tetor 2018}}</ref> Ai qëndroi për një vit para se të zëvëndësohej nga Ettore Strauss. Në vitin 1955, [[Angelo Moratti]] u bë presidenti i ri i klubit, duke e drejtuar atë në epokën legjendare ''Grande Inter''. Dyzetë vite më pas, do të ishte djali i tij [[Massimo Moratti|Massimo]] që do të bëhej president i ri i klubit. Me të në krye, Interi përjetoi periudhën më të suksesshme në histori, duke fituar 11 trofe. Ai drejtoi klubin në periudhën 1995–2013, me përjashtim të dy viteve ku president ishte ish lojtari [[Giacinto Facchetti]].<ref>{{cite web|url=https://www.irishtimes.com/sport/soccer/italy-mourning-death-of-facchetti-1.1189483|title=Italy mourning death of Facchetti|trans-title=Italia vajton vdekjen e Facchettit|publisher=Irish Times|language=en|date=4 shtator 2006|accessdate=27 tetor 2018}}</ref> Pas vdekjes së tij, Moratti u riemërua president. Në vitin 2013, Moratti e shiti klubin te biznesmeni indonezian [[Erick Thohir]], i cili u bë presidenti i parë i huaj i klubit. Pas pesë vitesh, ai i shiti të gjithë aksionet e tij te kompania kineze [[Suning Holdings Group]]; [[Steven Zhang]] djali i pronarit të kompanisë [[Zhang Jindong]], u emërua president në tetor 2018, duke u bërë presidenti më i ri në historinë e klubit.<ref>{{cite web|url=http://www.kohajone.com/2018/10/26/interi-zbulon-presidentin-me-te-ri-ne-histori-une-jam-gati-po-ju-video/|title=Interi zbulon presidentin më të ri në histori: Unë jam gati, po ju? (VIDEO)|publisher=Koha Jonë|language=sq|date=26 tetor 2018|accessdate=27 tetor 2018}}</ref><ref>{{cite web|url=https://www.balkanweb.com/zhang-interin-do-ta-bej-klubin-me-te-mire-ne-bote/|title=Zhang: Interin do ta bëj klubin më të mirë në botë|publisher=BalkanWeb.com|language=sq|date=26 tetor 2018|accessdate=27 tetor 2018}}</ref> Gjithsej, klubi ka pasur 21 presidentë të ndyshëm.<ref name="president">{{cite web|url=http://www.inter.it/it/societa/presidenti.html|title=i presidenti|trans-title=Presidentët|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=it|accessdate=27 shkurt 2013}}</ref>
 
===Bordi drejtues===

Menyja e navigimit