Ndryshimi mes inspektimeve të "AVNI T. ÇELA"

Jump to navigation Jump to search
398 bytes removed ,  5 muaj më parë
Reverted to revision 2100194 by Tiimiii (talk) (TwinkleGlobal)
v (U kthyen ndryshimet e 185.187.2.156 (diskutimet) në versionin e fundit nga Hasley.)
(Reverted to revision 2100194 by Tiimiii (talk) (TwinkleGlobal))
Etiketa: Undo
'''Avni T. ÇELA''', u lind në [[Lekël]] të [[Tepelena|Tepelenës]] më 10.03.1956.
Datlindja: 10 Mars 1956.
 
Vendlindja:Lekël - Tepelenë.
 
Kombësia: Shqiptare.
 
Besimi Fetar: Katolik
 
Profesioni: Ushtarak.
 
== Biografia: ==
 
Arsimin 8 vjeçar e ka kryer në vëndlindje në periudhën 1963-1971.Arsimin e mesëm e kreu ne [[Gjimnazin ushtarak "Skenderbej"]] në [[Tiranë]]''','''në periudhën 1971-1975. Gjatë viteve 1976-1980 kryen Arsimin e Lartë Ushtarak në Tiranë,në [[Fakultetin Gjitharmësh]] dhe Titullohet [[Oficeri|Oficer]]. Gjate karrierës ne [[Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë|Forcat e Armatosura te R.SH]], mbron programet pasuniversitare në lëndët: ''Filozofi e Psikologji'' me rezultate të shkëlqyera.Të gjitha nivelet e arsimimit, Parauniversitar, Universitar dhe Pasuniversitar i përfundon me rezultate exelent.
'''Arsimin 8 vjeçar''' e ka kryer në vëndlindje në periudhën 1963-1971.
 
Mbyll karrierën në Strukturat e Ministrisë së Mbrojtjes në Janar të vitit 1993, me [[''''''Kolonel|Gradën Kolonel]''']'''.<ref name=":0">{{Cite book|title=Veteranët e Pavarsisë|last=|first=|publisher=Veli Haklaj|year=2018|isbn=9789928171771|location=|pages=|language=Shqip}}</ref> Prej janarit të vitit 1993 kryen detyra të ndryshme në Strukturat e Policisë së Shtetit si:
'''Arsimin e mesëm''' e kreu ne [[Gjimnazin ushtarak "Skenderbej"]] në [[Tiranë]]''','''në periudhën 1971-1975.
 
Gjatë viteve 1976-1980 kryen '''Arsimin e Lartë''' Ushtarak në Tiranë,në [[Fakultetin Gjitharmësh]] dhe '''Titullohet [[Oficeri|Oficer]].'''
 
Gjate karrierës ne [[Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë|Forcat e Armatosura te R.SH]], mbron '''programet pasuniversitare në lëndët:
''Filozofi e Psikologji''''' me rezultate të shkëlqyera.
 
Të gjitha nivelet e arsimimit, '''Parauniversitar, Universitar dhe Pasuniversitar''' i përfundon me rezultate '''exelent'''.
 
Mbyll karrierën në Strukturat e Ministrisë së Mbrojtjes në Janar të vitit 1993, me [[''''''Kolonel|Gradën Kolonel]''']'''.<ref name=":0">{{Cite book|title=Veteranët e Pavarsisë|last=|first=|publisher=Veli Haklaj|year=2018|isbn=9789928171771|location=|pages=|language=Shqip}}</ref>
 
Prej janarit të vitit 1993 kryen detyra të ndryshme në Strukturat e Policisë së Shtetit si:
 
* Kryetar i Degës së Rendit Publik
* Keshilltar në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit.
 
-Në Dhjetor të vitit 2013,mbyll karrierën në Drejtorinë e Përgjithëshme të Policisë së Shtetit me '''Gradën Drejtues'''.''' '''<ref name=":0" />
 
== Shih edhe: ==
 
*Sali NIVICA : Publicistika
Avni T.ÇELA eshte sternipi i '''Sali NIVICA,''' i cili ka qenë botues i Gazetës "Populli" ne Shkodër në vitet 1916-1920 si dhe mban këta Tituj:
 
* "NDERI I KOMBIT"
* "Mësues i popullit"
* " Dëshmor i Atdheut"
* " Veteran i Pavarësisë".
 
== Shih edhe: ==
 
 
*Gazeta " Populli"
 
* [[Komiteti “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës”]]
 
== Referime: ==
Veli A. HAKLAJ
 
"Veteranët e Pavarësisë"
==
<br />

Menyja e navigimit