Ndryshimi mes inspektimeve të "Academy Award"

Jump to navigation Jump to search
15 bytes added ,  10 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
 
}}
 
'''Academy Award''' ''([[shqiptimi|sqt.]] '''Akademi Avard''')'' edhe '''Oskar'''/'''Oscar''' ''(origj. Academy Award of Merit)'' është një çmim nga organizata e filmografisë [[amerikan]]e [[Academy of Motion Picture Arts and Sciences]] (AMPAS)<ref>{{Cite web |url = http://www.oscars.org/aboutacademyawards/index.html |title = About the Academy Awards |publisher = Academy of Motion Picture Arts and Sciences |language=en|accessdate = April 13, 2007 |archiveurl = https://web.archive.org/web/20070407234926/http://www.oscars.org/aboutacademyawards/index.html |archivedate = 7 prill 2007 }}</ref> për përsosurinë profesionale në [[Industria e filmit|industinë e filmit]], duke përfshirë këtu regjizorët, aktorët, dhe shkrimtarët. Ceremonia zyrtare në të cilën bëhet ndarja e çmimeve është një nga ceremonitë e ndarjes së çmimeve më të shquar në botë, dhe jepet drejtpërdrejt në televizion në më shumë se 200 vende çdo vit. Ajo është gjithashtu në ceremonia më e vjetër e ndarjes së çmimeve në media, ekuivalentet e saj, [[Grammy Award]]s (për muzik), [[Emmy Awards]] (për televizion), dhe [[Tony Awards]] (për teatër) janë modeluar mbas Academy Award.
 
AMPAS fillimisht u konceptua nga studio [[Metro-Goldwyn-Mayer]], me udhëheqës [[Louis B. Mayer]], si një organizatë profesionale nderi për të ndihmuar në përmirësimin e imazhit në industrinë e filmit. Oscari u nis më vonë nga Akademia si një çmim i "meritës për arritje të veçantë" në industrinë e filmit .<ref>{{cite web | url=http://www.ew.com/ew/article/0,,273341,00.html | title=The Birth of Oscar | first=Andrew | last=Essex | publisher=[[Entertainment Weekly]]|language=en | date=May 14, 1999 | accessdate=March 2, 2011}}</ref>.
 
Ceremonia [[Academy Award i 1-rë|e parë e Academy Award]] u mbajt në 16 maj, 1929, në [[Roosevelt Hotel (Hollywood)|Hotel Roosevelt]] në [[Hollywood]], për filmat e shfaqur gjatë viteve 1927/1928.

Menyja e navigimit