Ndryshimi mes inspektimeve të "F.C. Internazionale Milano"

Jump to navigation Jump to search
Pasi [[Massimo Moratti]] mori drejtimin e klubit nga Ernesto Pellegrini në vitin 1995,<ref>{{cite web|url=https://www.inter.it/en/news/2002/02/18/massimo-moratti-seven-years-as-inter-president.html|title=Massimo Moratti, seven years as Inter president|trans-title=Massimo Moratti, shtatë vite si president i Interit|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=en|date=18 shkurt 2002|accessdate=29 prill 2020}}</ref> Inter theu dy herë rekordin për blerjen më të shtrenjtë në botë gjatë asaj periudhe (19.5 milion [[Paund sterlina|£]] për [[Luis Nazário de Lima|Ronaldon]] nga Barcelona në 1997-tën dhe 31 milion £ për [[Christian Vieri]]n nga [[S.S. Lazio|Lazio]] dy vite më vonë).<ref>{{cite web|url=http://www.panorama.com.al/sport/nga-skoti-te-ronaldo-ja-41-transferimet-me-te-shtrenjta/|title=Nga Skoti te Ronaldo, ja 41 transferimet më të shtrenjta|publisher=Panorama Sport|language=sq|date=30 korrik 2013|accessdate=10 prill 2020}}</ref> Megjithatë, vitet 1990' vazhduan të ishin vite zhgënjyese, duke qënë dekada e vetme ku Inter nuk arriti ta fitojë asnjë herë të vetme titullin e Serie A. Për tifozët e Interit ishte e vështirë për t'i vënë fajin dhe për të fajësuar veçanisht ndonjërin dhe kjo gjë solli një marrëdhënje të akullt mes tyre dhe presidentit, trajnerëve dhe madje disa lojtarëve.
 
Moratti më vonë u bë sinjestër e tifozëve, menjëherë pasi ai shkarkoi trajnerin e shumëdashur të tyre [[Luigi Simoni]] pas vetëm disa ndeshjeve të para në sezonin 1998–99, pasi kishte marrë çmimin "Trajneri Italian i Vitit" në 1998-ën një ditë para se të shkarkohej. Në atë sezon Inter dështoi të kualifikohej në ndonjë kompedicion europian për herë të parë pas gati dhjetë viteve, duke e mbyllur sezonin në vendin e tetë.
 
[[Skeda:Jerseys of Ronaldo, Zanetti, Zamorano & Figo.jpg|parapamje|Fanellat e Ronaldos (numri 10) [[Iván Zamorano|Zamoranos]] (1+8) dhe [[Luís Figo|Figos]] (7) në muzeun e San Siros.]]
Në sezonin e ardhshëm, Moratti punësoi ish trajnerin e Juventusit [[Marcello Lippi]],<ref>{{cite web|url=https://www.tempi.it/1999-marcello-lippi-il-nuovo-allenatore-dellinter/|title=1999: Marcello Lippi è il nuovo allenatore dell’Inter|trans-title=1999: Marcello Lippi trajneri i ri i Interit|publisher=Tempi.it|language=it|author=Carlo Candiani|date=8 shtator 2011|accessdate=29 prill 2020}}</ref> dhe firmosi me lojtarë si [[Angelo Peruzzi]] dhe [[Laurent Blanc]] sëbashku me ish lojtarët e Juventusit Vieri dhe [[Vladimir Jugović]]. Skuadra j'u afrua suksesit të parë vendor që nga viti 1989 ku ata arritën në finalen e [[Coppa Italia|Kupës së Italisë]] ku u mposhtën nga Lazio.
 
Edhe sezoni tjetër ishte një tjetër fatkeqsi për klubin. Inter impresionoi në ndeshjen e [[Supercoppa Italiana|Superkupës Italiane]] kundër Lazios duke marrë kryesimin falë blerjeve të reja [[Robbie Keane]] dhe [[Hakan Şükür]] – megjithatë, ata u mposhtën 4–3. Ata gjithashtu u eleminuan në raundin paraeleminator të [[UEFA Liga e Kampioneve|Ligës së Kampioneve]] nga klubi suedez [[Helsingborgs IF]], [[Álvaro Recoba]] humbi një penallti vendimtare në fund. Lippi u shkarkua pas vetëm një ndeshje të vetme në ligë e cila rezultoi humbja e parë në historinë e Interit kundër [[Reggina Calcio|Regginës]]. [[Marco Tardelli]], i zgjedhur për të zëvëndësuar Lippin, dështoi për të sjellë rezultate, dhe mbahet mend nga tifozët e Interit si trajneri që humbi derbin e qytetit me rezultatin 6–0 kundër Milanit në sezonin 2000–01. Pjestarët e tjerë të "familjes" Inter gjatë kësaj periudhë që vuajtën ishin lojtarë si Vieri dhe [[Fabio Cannavaro]], ku të dyve i ishin shkatërruar restorantet në Milano pas humbjeve kundër Milanit.

Menyja e navigimit