Ndryshimi mes inspektimeve të "F.C. Internazionale Milano"

Jump to navigation Jump to search
Pasi [[Massimo Moratti]] mori drejtimin e klubit nga Ernesto Pellegrini në vitin 1995,<ref>{{cite web|url=https://www.inter.it/en/news/2002/02/18/massimo-moratti-seven-years-as-inter-president.html|title=Massimo Moratti, seven years as Inter president|trans-title=Massimo Moratti, shtatë vite si president i Interit|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=en|date=18 shkurt 2002|accessdate=29 prill 2020}}</ref> Inter theu dy herë rekordin për blerjen më të shtrenjtë në botë gjatë asaj periudhe (19.5 milion [[Paund sterlina|£]] për [[Luis Nazário de Lima|Ronaldon]] nga Barcelona në 1997-tën dhe 31 milion £ për [[Christian Vieri]]n nga [[S.S. Lazio|Lazio]] dy vite më vonë).<ref>{{cite web|url=http://www.panorama.com.al/sport/nga-skoti-te-ronaldo-ja-41-transferimet-me-te-shtrenjta/|title=Nga Skoti te Ronaldo, ja 41 transferimet më të shtrenjta|publisher=Panorama Sport|language=sq|date=30 korrik 2013|accessdate=10 prill 2020}}</ref> Megjithatë, vitet 1990' vazhduan të ishin vite zhgënjyese, duke qënë dekada e vetme ku Inter nuk arriti ta fitojë asnjë herë të vetme titullin e Serie A. Për tifozët e Interit ishte e vështirë për t'i vënë fajin dhe për të fajësuar veçanisht ndonjërin dhe kjo gjë solli një marrëdhënje të akullt mes tyre dhe presidentit, trajnerëve dhe madje disa lojtarëve.
 
Moratti më vonë u bë sinjestër e tifozëve, menjëherë pasi ai shkarkoi trajnerin e shumëdashur të tyre [[Luigi Simoni]] pas vetëm disa ndeshjeve të para në sezonin 1998–99, pasi kishte marrë çmimin "Trajneri Italian i Vitit" në 1998-ën një ditë para se të shkarkohej. Në atë sezon Inter dështoi të kualifikohej në ndonjë kompedicionkompeticion europian për herë të parë pas gati dhjetë viteve, duke e mbyllur sezonin në vendin e tetë.<ref>{{cite web|url=http://www.calcio.com/campionato/ita-serie-a-1998-1999/|title=Serie A 1998/1999|publisher=Calcio.com|language=it|accessdate=29 prill 2020}}</ref>
 
[[Skeda:Jerseys of Ronaldo, Zanetti, Zamorano & Figo.jpg|parapamje|Fanellat e Ronaldos (numri 10) [[Iván Zamorano|Zamoranos]] (1+8) dhe [[Luís Figo|Figos]] (7) në muzeun e San Siros.]]

Menyja e navigimit