Ndryshimi mes inspektimeve të "F.C. Internazionale Milano"

Jump to navigation Jump to search
Vitet 1990' ishin një periudhë zhgënjyese për Interin. Gjatë kësaj kohe, rivalët e tyre Milan dhe [[Juventus F.C.|Juventusi]] kishin arritur suksese në Itali dhe Evropës, kurse Inter ishte lënë mbrapa krahëve, duke arritur rezultate mediokër në kampionat, ku rezultati më negativ ishte ai i sezonit [[1993–94 Serie A|1993–94]] ku ata ishin vetëm një pikë larg zonës së rënjes një kategori më poshtë. Megjithatë, ata arritën disa suksese evropiane duke triumfuar tre herë në [[UEFA Liga e Europës|Kupën UEFA]] në vitet 1991, 1994 dhe 1998.
 
Pasi [[Massimo Moratti]] mori drejtimin e klubit nga Ernesto Pellegrini në vitin 1995,<ref>{{cite web|url=https://www.inter.it/en/news/2002/02/18/massimo-moratti-seven-years-as-inter-president.html|title=Massimo Moratti, seven years as Inter president|trans-title=Massimo Moratti, shtatë vite si president i Interit|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=en|date=18 shkurt 2002|accessdate=29 prill 2020}}</ref> Inter theu dy herë rekordin për blerjen më të shtrenjtë në botë gjatë asaj periudhe (19.5 milion [[Paund sterlina|£]] për [[Luis Nazário de Lima|Ronaldon]] nga Barcelona në 1997-tën dhe 31 milion £ për [[Christian Vieri]]n nga [[S.S. Lazio|Lazio]] dy vite më vonë).<ref>{{cite web|url=http://www.panorama.com.al/sport/nga-skoti-te-ronaldo-ja-41-transferimet-me-te-shtrenjta/|title=Nga Skoti te Ronaldo, ja 41 transferimet më të shtrenjta|publisher=Panorama Sport|language=sq|date=30 korrik 2013|accessdate=10 prill 2020}}</ref><ref>{{cite web|url=http://ricerca.repubblica.it/repubblica/archivio/repubblica/1999/08/30/incredibile-mr-90-miliardi.html|title=L' incredibile Mr. 90 miliardi|trans-title=I jashtëzakonshmi zotëria 90 miliard|publisher=La Repubblica|language=it|author=Gianni Piva|date=30 gusht 1998|access-date=29 korrik 2017}}</ref> Megjithatë, vitet 1990' vazhduan të ishin vite zhgënjyese, duke qënë dekada e vetme ku Inter nuk arriti ta fitojë asnjë herë të vetme titullin e Serie A. Për tifozët e Interit ishte e vështirë për t'i vënë fajin dhe për të fajësuar veçanisht ndonjërin dhe kjo gjë solli një marrëdhënje të akullt mes tyre dhe presidentit, trajnerëve dhe madje disa lojtarëve.
 
Moratti më vonë u bë sinjestër e tifozëve, menjëherë pasi ai shkarkoi trajnerin e shumëdashur të tyre [[Luigi Simoni]] pas vetëm disa ndeshjeve të para në sezonin 1998–99, pasi kishte marrë çmimin "Trajneri Italian i Vitit" për sezonin 1997–98 një ditë para se të shkarkohej.<ref>{{cite web|url=http://www.alleniamo.com/comunicati/2010/febbraio/panchina_oro_allegri.htm|title=Albo "Panchina d'Oro"|trans-title=Pankina e Artë|publisher=Alleniamo.com|language=it|accessdate=25 prill 2016|archiveurl=https://web.archive.org/web/20110707113036/http://www.alleniamo.com/comunicati/2010/febbraio/panchina_oro_allegri.htm|archivedate=7 korrik 2011}}</ref> Në atë sezon Inter dështoi të kualifikohej në ndonjë kompeticion europian për herë të parë pas gati dhjetë viteve, duke e mbyllur sezonin në vendin e tetë.<ref>{{cite web|url=http://www.calcio.com/campionato/ita-serie-a-1998-1999/|title=Serie A 1998/1999|publisher=Calcio.com|language=it|accessdate=29 prill 2020}}</ref>

Menyja e navigimit