Dallime mes rishikimeve të "Evropa Perëndimore"

Jump to navigation Jump to search
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthye versioni 2086341 i bërë nga 82.114.82.210 (diskutimet))
Etiketa: Undo
vNo edit summary
 
=== Klima ===
Rajoni i Europes perëndimore perfshin hapsira te gjera qe shtrihen në juglindje deri te vargmalet Pirenej ,ne jug tek Alpet Europiane ,kurse nga lindja zgjatet deri te lugina a lumit Oder dhe malet e Gjermanisë Lindore. Nga perëndimi brigjet e këtij rajoni lagen nga ujërat e oqeanit Atlantik ,ku gjenden Gjiri i Biskajës,gadishulli i Normandisë,si dhe ngushticat e La Manshit dhe të Pa-dë-Kalesë,që e ndajnë atë nga Britania e Madhe ,kurse Deti i Veriut dhe Deti Baltik e ndajnë nga Skandinavia. Mjegullat e shpeshta dimrit pengojnë komunikacinin si në tokë,ashtu edhe në det.Edhe përgjat bregdetit të Norvegjisë klima është oqeanike,kurse në brendi të Gadishullit merr edhe veçori kontinentale.Në malet e larta të Skandinavisë dhe në skajin verior të Evropës,klima është polare.
 
=== Hidrografia ===

Menyja e lëvizjeve