Ndryshimi mes inspektimeve të "F.C. Internazionale Milano"

Jump to navigation Jump to search
v
 
[[Skeda:1971–72 Inter Milan - Roberto Boninsegna.jpg|parapamje|majtas|upright|[[Roberto Boninsegna]] shënoi 171 gola me Interin para se të kalonte te klubi rival Juventus në vitin 1976.]]
[[HelenoHelenio Herrera]] është trajneri që ka shërbyer më gjatë në klub. Ai drejtoi ekipin nga viti 1960 e deri në vitin 1968, duke qënë një nga elementët më të rëndësishëm të epokës legjendare ''Grande Inter'' të klubit.<ref name="HH">{{cite web|url=https://sempreinter.com/2019/01/08/interlegends-helenio-herrera-the-architect-of-grande-inter/|title=#InterLegends – Helenio Herrera: The Architect Of La Grande Inter|trans-title=#InterLegends – Helenio Herrera: Arkitekti i La Grande Inter|publisher=Sempre Inter|language=en|date=8 janar 2019|accessdate=26 prill 2020}}</ref> Herrera gjatë kësaj kohe fitoi tre tituj të Serie A, dy [[UEFA Liga e Kampioneve|Kupa Evropiane]] dhe dy [[Kupa Ndërkontinentale]].<ref name="HH"/> Ai është, sëbashku me [[Roberto Mancini]]n, trajneri që ka fituar më shumë me Interin, duke pasur secili nga 7 trofe. Portugezi [[José Mourinho]] qëndroi si trajner i klubit për dy sezone, duke fituar pesë trofe, përfshirë edhe ''tripletën'' historike në sezonin 2009–10.<ref>{{cite web|url=https://sempreinter.com/2018/11/02/interlegends-jose-mourinho-the-magician-behind-inters-magical-treble/|title=#InterLegends – Jose Mourinho: The Magician Behind Inter’s Magical Treble|trans-title=#InterLegends – Jose Mourinho: Magjistari mbrapa Tripletës magjike të Interit|publisher=Sempre Inter|language=en|date=2 nëntor 2018|accessdate=26 prill 2020}}</ref>
 
Interi ka vendosur disa rekorde në Itali dhe Evropë; ata janë klubi i vetëm në Itali që nuk kanë rënë asnjëherë nga kategoria, duke i shpenzuar të 104 sezonet në elitë.<ref>{{cite web|url=https://telesport.al/speciale-10-ekipet-qe-nuk-kane-rene-kurre-nga-kategoria|title=SPECIALE / 10 ekipet që nuk kanë rënë kurrë nga kategoria|publisher=Telesport.al|language=sq|author=Ergi Lubani|date=23 shtator 2015|accessdate=26 prill 2020}}</ref> Ata janë klubi i vetëm që kanë luajtur në çdo sezon të Serie A që nga themelimi i ligës në vitin 1929. Në sezonin 1988–89, Interi vendosi disa rekorde në një kampionat me 18 ekipe; ata arritën numrin më të madh të fitoreve (26 nga 34 ndeshje), përfshirë fitoret në transfertë (11 nga 17 ndeshje), si dhe arritën 58 pikë, një tjetër rekord (në atë kohë fitoret vlerësoheshin me dy pikë). Klubi gjithashtu ka rekordin për fitoret rresht në Serie A (17),<ref name="Sezoni 2006/07">{{cite web|url=https://www.inter.it/en/news/2007/05/28/inters-historic-200607-serie-a-season.html|title=Inter's historic 2006/07 Serie A season|trans-title=Sezoni historik 2006/07 i Interit në Serie A|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=en|date=28 maj 2007|accessdate=28 dhjetor 2019}}</ref> si dhe për pikët e marra në transfertë në një sezon të vetëm (49).<ref name="Sezoni 2006/07"/> Të dy rekordet u arritën në sezonin 2006–07, ku klubi siguroi 97 pikë,<ref name="Sezoni 2006/07"/> një rekord në atë kohë, si dhe nuk humbi asnjë ndeshje në transfertë (një rekord që u barazua nga Juventusi në sezonin 2011–12).<ref name="Sezoni 2006/07"/> ''Zikaltrit'' janë klubi i vetëm italian që ka fituar ''tripletën'' si dhe një nga dy klubet (sëbashku me [[FC Barcelona|Barcelonën]]) që fiton pesë tituj në një vit kalendarik (2010). Fitorja më e madhe e klubit është 16–0 kundër [[L.R. Vicenza Virtus|Vicenzës]] më 10 janar 1915 kurse humbja më e madhe është 9–1 kundër [[Juventus F.C.|Juventusit]] më 10 qershor 1961.<ref>{{cite web|url=https://www.footballdatabase.eu/en/match/summary/95674-juventus_turin-inter_milan|title=Juventus 9–1 Inter Milan|publisher=Football Database|language=en|accessdate=20 prill 2020}}</ref>

Menyja e navigimit