Ndryshimi mes inspektimeve të "F.C. Internazionale Milano"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''F.C. Internazionale Milano''',<ref>{{cite news|url=http://www.inter.it/en/organigramma|title=Organization Chart|trans-title=Grafiku i organizatës|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=en|accessdate=6 korrik 2013}}</ref> njohur zakonisht si '''Internazionale''' (<small>Italisht</small>: [[Gjuha italiane|[internatt͡sjoˈnaːle]]]) ose thjesht '''Inter''' ose '''Inter Milan''' jashtë Italisë, është një klub italian futbolli me seli në [[Milano]], Lombardi. Ata janë klubi i vetëm që e kanë shpenzuar [[Lista e klubeve të futbollit që nuk kanë rënë nga kategoria|të gjithë historinë e tyre]] në ligën e parë të futbollit italian, njohur si [[Serie A]], e cila filloi në sezonin 1929–30.
 
 
Internazionale ka fituar 30 trofe brënda Italisë, përfshirë fitimin e [[Serie A|kampionatit]] 18 herë, [[Coppa Italia|kupën]] shtatë herë dhe [[Supercoppa Italiana|superkupën]] pesë herë. Nga viti 2006 e deri në vitin 2010, klubi e fitoi ligën pesë herë rresht, duke barazuar dhe rekordin e të gjitha kohërave.<ref name="Italy – List of Champions">{{cite news|url=http://www.rsssf.com/tablesi/italchamp.html%7Cpublisher=RSSSF|title=Italy – List of Champions|trans-title=Italia – Lista e Kampionëve|publisher=RSSSF|language=en|accessdate=12 korrik 2014}}</ref> Ata kanë fituar [[UEFA Liga e Kampioneve|Ligën e Kampioneve]] tre herë: dy herë rresht në vitet [[Finalja e Kupës Evropiane 1964|1964]] dhe [[Finalja e Kupës Evropiane 1965|1965]] të tretën në [[Finalja e UEFA Ligës së Kampioneve 2010|2010]], e fundit për një skuadër italiane. Inter në sezonin 2009–10 përveç se fitoi Ligën e Kampioneve, fitoi gjithashtu edhe Scudetton dhe Kupën e Italisë duke u bërë skuadra e parë dhe e vetme italiane që fiton [[Tripleta (futboll)|tripletën kontinentale]].<ref name="treble">{{cite news|url=http://www.uefa.com/uefachampionsleague/news/newsid=1490968.html|title=Inter join exclusive treble club|trans-title=Inter i bashkohet klubit eksluziv të tripletës|publisher=UEFA|language=en|accessdate=9 gusht 2012}}</ref> Klubi gjithashtu ka fituar tre herë [[UEFA Liga e Europës|Kupën UEFA]], dy herë [[Kupa Ndërkontinentale|Kupën Ndërkontinentale]] dhe një herë [[FIFA Kupa e Botës për Klube|FIFA Kupën e Botës për Klube]]. Ata njihen gjithashtu edhe si ekipi i tretë i Milanos.
 
Inter i luan ndeshjet në shtëpi te stadiumi [[San Siro]], njohur gjithashtu edhe si ''Stadio Giuseppe Meazza''. Stadiumi, i cili ndahet me rivalët e [[A.C. Milan|Milanit]], është stadiumi me kapacitetin më të madhë në Itali, me plot 80,018 vende.<ref name="sansirosize">{{cite news|url=http://www.sansiro.net/struttura.asp|title=Struttura|trans-title=Struktura|work=sansiro.net|language=it|accessdate=4 tetor 2010|archive-url=https://web.archive.org/web/20100612094451/http://sansiro.net/struttura.asp|archive-date=12 qershor 2010|url-status=dead}}</ref> Milan është rivali më i madhë i Interit, dhe ndeshja që luajnë bashkë quhet [[Derby della Madonnina]], dhe është një nga derbit më të ndjekura në futboll.<ref>{{cite news|url=http://www.theroar.com.au/2010/01/26/is-this-the-greatest-derby-in-the-world/|title=Is this the greatest derby in world sports?|trans-title=A është kjo derbi më i madh në botën e sporteve?|work=Theroar.com.au|language=en|date=26 janar 2010|accessdate=28 shtator 2011}}</ref> Që nga viti 2010, Inter është skuadra e dytë italiane me më shumë tifozë,<ref name="ricerca2010">{{cite news|url=http://www.demos.it/2010/pdf/143320100924calcio.pdf|title=Italia, il paese nel pallone|trans-title=Italia, vendi në top|work=demos.it|language=it|format=PDF|pages=3, 9–10|date=24 shtator 2010|accessdate=20 korrik 2011}}</ref> dhe e teta në Evropë. Inter është një nga klubet më të vlefshme në Itali dhe në botë.<ref name="Football Team Valuations">{{cite news|url=http://www.forbes.com/pictures/mlm45eigjk/14-inter-milan/|title=The World's Most Valuable Soccer Teams|trans-title=Klubet e futbollit më të vlefshme në botë|publisher=Forbes|language=en|date=17 prill 2013|accessdate=13 korrik 2013}}</ref> Inter ishte një anëtarët e krijimit të grupit [[G-14]] udhëheqës të futbollit europian, tani ai grup nuk ekziston më.<ref>{{cite web|url=http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/europe/7190186.stm|title=G14 to disband after compromise|trans-title=G14 do të shpërbëhet pas kompromisit|publisher=BBC Sport|language=en|date=15 January 2008|accessdate=15 janar 2008}}</ref>
16

edits

Menyja e navigimit