Dallime mes rishikimeve të "Muzika"

Jump to navigation Jump to search
No change in size ,  2 vjet më parë
d
(Muzika ka lindur shekuj me pare dhe ende eshte ne zhvillim.Ajo mund te paraqitet ne forma te ndryshme, pershembull:Me ane te kendimit, me ane te veglave muzikore etj)
(d)
'''Muzika''' është [[arti]] i shprehjes së ndjenjave dhe mendimeve me anë të tingujve. Elementet kryesore të muzikës janë toni (ku përfshihet: melodia dhe harmonia), ritmi (bashkë me konceptet e afërta që janë tempo, metri dhe artikulimi), dinamika, si dhe kualiteti zënor.
 
Muzika ka lindur shekuj me pare dhe ende eshte ne zhvillim. Ajo mund te paraqitet ne forma te ndryshme, pershembull: me ane te kengimitkendimit, me ane te veglave muzikore etj.
 
== Shiko edhe... ==
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve