Ndryshimi mes inspektimeve të "Suedia"

Jump to navigation Jump to search
34 bytes removed ,  6 muaj më parë
Gjeografia e suedis(sverige)
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
(Gjeografia e suedis(sverige))
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
== Gjeografia ==
{{Kryesor|Gjeografia e Suedisë}}
Suedia ndodhet në [[Evropa veriore|Evropën Veriore]], në pjesën lindore të [[Gadishulli Skandinav|gadishullit skandinav]]. Në sipërfaqe, Suedia është vendi i pestë më i madh në [[Evropa|Evropë]]. Ajo kufizohet nga Norvegjia në perëndim, [[Finlanda]] në verilindje, dhe [[Danimarka]] në jugperëndim në Urën Öresund. Vendi gjithashtu ka kufij detarë me Estoninë, Letoninë, Lituaninë, Poloninë, Gjermaninë dhe Rusinë. Ujërat përreth janë të Gjirit të Bothnias dhe Deti Bothnian, i cili është pjesë e [[Deti Baltik|Detit Baltik]], dhe në jugperëndim Skagerrak, Kattegat dhe Sound. Suedia është pjesë e zonës gjeografike të vendeve nordike.
 
Anonymous user

Menyja e navigimit