Dallime mes rishikimeve të "Provinca e Moskës"

Jump to navigation Jump to search
165 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
Provinca e Moskës është provinca e Federatës Ruse me sipërfaqe prej 44.329 km2 dhe me një popullsi prej 7.690.863 banorësh.<ref name="Popullsia në Rusi">[https://www.gks.ru/storage/mediabank/Popul2020.xls Оценка постоянного населения на 1 января 2020 г. и в среднем за 2019 г. (rusisht)]</ref> Kryeqyteti e provincës është [[Moskë]] (por Moska nuk është pjesë e provincës).
 
[[File:Подмосковный пейзаж. Кукурузное поле.jpg|thumb|right|Natyra e provincës së Moskës]]
 
== Historia dhe popullsia==
 
Provinca e Moskës është formuar më 14 janar 1920. Provinca ë Moskës ka 74 qytete sot. Provinca e Moskës është subjekta federale e dytë nga popullsia në Rusi (pas Moska).<ref name="Popullsia në Rusi"></ref>
 
== Referimit ==

Menyja e lëvizjeve