Dallime mes rishikimeve të "Anarkia"

Jump to navigation Jump to search
18 bytes added ,  2 vjet më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 0 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 1) #IABot (v2.0.1
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Refuzoi 4 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 31.22.53.200 dhe Trade) dhe riktheu rishikimin 1998219 nga Klein Muçi)
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 0 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 1) #IABot (v2.0.1)
 
Në disa vende të botës, të rinjët Sistemin Anarki e konsiderojnë si shkalla më e lartë e zhvillimit të sistemeve shtetrore. Sipas tyre në këtë sistem, shtetasit janë të vetëdishem dhe nuk kanë nevojë për ligje. Në Hanover të Gjermanisë në pranveren e çdo viti mbahen Ditët e Anarkis ku të rinjët mblidhen, për te shprehur rebelimin dhe protestën e tyre ndaj sistemit zotërues.
Figura të shquara dhë te njohura anarkiste janë si psh. [http://sq.wikipedia.org/wiki/Michail Bakunin Michail Bakunin]{{Lidhje e thyer}}, [[Peter Kropotkin]], Viktor Serge dhe nje nga anarkistet e sotem është Naom Chomsky.
 
== Referime dhe shënime ==

Menyja e lëvizjeve