Ndryshimi mes inspektimeve të "Kirenea, Libi"

Jump to navigation Jump to search
18 bytes added ,  4 muaj më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 3 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 1) #IABot (v2.0.1
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 3 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 1) #IABot (v2.0.1)
 
'''Kirenea''' ({{IPAc-en|s|aɪ|ˈ|r|iː|n|iː}}; {{lang-grc|Κυρήνη|Kyrēnē}}) ka qenë një qytet [[Greqia e lashtë|antik grek]] dhe [[Roma e lashtë|romak]] pranë qytetit të sotëm Shahhat, [[Libia|Libi]]. Ai ishte qyteti më i vjetër dhe më i rëndësishëm nga pesë qytetet greke në rajon. Ai i dha Libisë lindore emrin klasik ''Cyrenaica'' që ajo ka ruajtur deri në kohët moderne.
 
Kirenea ndodhet në një luginë të harlisur në kodrat e Jebel Akhdar. Qyteti u emërua sipas emrit të një pranvere, Kire, që grekët i shenjtëruan [[Apoloni|Apollonit]]. Kjo ishte edhe selia e Cyrenaics, një shkollës e famshme e filozofisë në shekullin e VI pes, e themeluar nga [[Aristipi|Aristippus]], një dishepull i [[Sokrati|Sokratit]]. Ajo më pas kishte marrë nofkën "[[Athina]] e Afrikës".<ref>[http://www.temehu.com/Cities_sites/cyrene-cyrenaica.htm Temehu (Cyrene)]</ref><ref>[https://www.youtube.com/watch?v=pWryj7QgRvY Global Treasures: Cyrene]</ref><ref>[http://www.nestbird.info/shahhat-or-cyrene.html Shahhat or (Cyrene) City by NestBird.info]{{Lidhje e thyer}}</ref><ref>{{Cite web |url=http://mnise.maktoobblog.com/ |title=للغة العربية اضغط هنا http://cyreen630.maktoobblog.com |accessdate=28 prill 2017 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20101223100054/http://mnise.maktoobblog.com/ |archivedate=23 dhjetor 2010 |url-status=dead }}</ref>
 
== Historia ==

Menyja e navigimit