Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Hysni Milloshi"

5 bytes added ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
[[Skeda:Hysni Milloshi.jpg|thumb|300px]]
'''Hysni Milloshi''' ( 26 janar 1946-25 prill 2012) ishte një nga themeluesit dhe Sekretar i Parë i Partisë Komuniste, paraardhëse e [[Partia e Punës e Shqipërisë|Partisë së Punës së Shqipërisë]].<ref>{{cite web|author=Emër * |url=http://www.gazetatema.net/web/2012/04/25/nderron-jete-kreu-i-partise-komuniste-hysni-milloshi/ |title=Ndërron jetë kreu i Partisë Komuniste, Hysni Milloshi |publisher=Gazeta Tema |date=2012-04-25 |accessdate=2012-07-07|language=sq}}</ref>
 
==Biografia==
Aktiviteti i tij politik do të kulmonte në zgjedhjet e 8 majit 2011, kur Hysni Milloshi kandidoi për kryetar të [[Bashkia Tiranë|Bashkisë së Tiranës]] përballë kryetarit të atëhershëm [[Edi Rama]] dhe kandidatit demokrat [[Lulzim Basha]].
 
Edhe pse kishte marrë pjesë dhe në zgjedhje të mëparshme, në këtë garë kandidimi i tij u kthye në faktor kyç në atë që konsiderohej si “Fitore e Pirros” e [[Lulzim Basha|Lulzim Bashës]] ndaj kryetarit të atëhershëm të Bashkisë Tiranë, Edi Rama, duke fituar rreth 1400 vota.<ref>{{citation|url = http://www.ama-news.al/2012/04/basha-vajton-humbjen-e-hysni-milloshit-e-beri-kryebashkiak/| accessdate = 2013-10-29| publisher = AMA News| date = April 25, 2012| title = Basha vajton humbjen e Hysni Milloshit, e bëri kryebashkiak|trans-title=Basha mourns over Hysni Milloshi's death, he became a Mayor because of him|language=sq}}</ref>
 
==Referimet==
5

edits