Ndryshimi mes inspektimeve të "F.C. Internazionale Milano"

Jump to navigation Jump to search
v (U kthye versioni 2102660 i bërë nga Kristjan30 (diskutimet) kurse 2 ekipet e para jan inter primavera dhe inter women <3)
Etiketa: Undo
Skeda:Inter First Scudetto Centenary (Celebrative Logo).jpg|2009
</gallery>
Një nga themeluesit e Interit ishte një piktor i quajtur Giorgio Muggiani, i cili kishte përgjegjësinë për modelin e stemës së parë të Interit në vitin 1908.<ref name="Stema e Interit">{{cite web|url=https://1000logos.net/internazionale-logo/|title=Inter Milan logo|trans-title=Stema e Interit|website=1000logos.net|language=en|accessdate=27 maj 2020}}</ref> Modeli i parë ka pasur shkronjat "FCIM" në qëndër mes disa vizave që formuan stemën e klubit. Disa elemente bazike të modelit të parë vazhdojnë ende të qëndrojnë edhe pse stema është modifikuar disa herë ndër vite.<ref name="Stema e Interit"/> Që nga sezoni 1999–2000, stema origjinale e klubit u zvogëlua në përmasa, për t'i dhënë hapsirë vendosjes së emrit të klubit në pjesën e sipërme dhe vitin e themelimit në pjesën e poshtme.<ref>{{cite web|url=http://www.museodelmarchioitaliano.com/route1/inter.php|title=The Inter FCIM logo|trans-title=Stema e Interit FCIM|publisher=Museo del Marchio Italiano|language=en|accessdate=9 nëntor 2019}}</ref>
 
Në vitin 2007, stema j'u rikthye modelit të epokës para sezonit 1999–2000.<ref name="Stema e Interit"/> Ajo mori një pamje më moderne, e kishte yllin e ''Scudettos'' më të vogël dhe kishte ngjyra më të hapura. Ky version u përdor deri në korrik 2014, ku klubi vendosi t'i nënshtrohej një rimodelimi.<ref>{{cite web|url=https://www.inter.it/en/news/2014/07/7/nerazzurri-rebranding-new-logo-same-inter.html|title=Nerazzurri rebranding: new logo, same Inter|trans-title=Zikaltrit rimodelohen: stemë e re, Inter i njëjtë|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=en|date=21 korrik 2014|accessdate=10 nëntor 2019}}</ref> Diferenca më e veçantë midis stemës aktuale dhe atyre të shkuara ishte heqja e yllit nga të gjitha mediat përveç fanellave.<ref>{{cite web|url=https://www.inter.it/en/news/2014/07/7/inter-rebranding-in-detail.html|title=Inter rebranding in detail|trans-title=Rimodelimi i Interit në detaje|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=en|date=7 korrik 2014|accessdate=10 nëntor 2019}}</ref>
 
===Ngjyrat dhe fanella===

Menyja e navigimit