Dallime mes rishikimeve të "Patate të skuqura"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
No edit summary
 
[[Skeda:Fries 2.jpg|parapamje|240px|Patate të skuqura]]
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
'''Patate të skuqura''' janë patate të prerë në shkopinj dhe më pas të skuqura thellë. Ato shërbehen të nxehta, të buta ose të freskëta, dhe në përgjithësi hahen si pjesë e drekës ose darkës ose vetvetiu si rostiçeri, dhe ato zakonisht paraqiten në menutë e restoranteve [[Diner (restorant)|diner]], [[Sofra e shpejtë|ushqimeve të shpejta]], pijetore dhe bare. Zakonisht ato janë të kripura dhe, në varësi të vendit, mund të shërbehen me [[Ketchup|ketchup]], [[Uthulli|uthull]], [[Majonezi|majonezë]], [[Salcë domatesh|salcë domatesh]] ose specialitete të tjera lokale.
'''Patate të skuqura'''- një rostiçeri popullore në formën e feta të holla e të thata patate (kryesisht) ose perime të tjera, zakonisht obsmażonych në, e nxehtë yndyrë të thellë. Për shkak të vlerës së lartë të energjisë crisps, për prodhimin e tyre janë përdorur edhe zëvendësuesit yndyrë, dhe prodhimin e teknologjive moderne, të tilla si, për shembull, gatim duke përdorur një mikrovalë, dhe pastaj spërkatje pak vaj (pa ulje në yndyrë). Shije të ndryshme është arritur nga zgjedhja e erëza dhe aromatike , rrallë bimeve .
 
Patate të skuqura nuk duhet të ngatërrohet me crisps ose me prażynkami fituar nga nxjerrje.
[[Kategoria:Ushqim të shpejtë]]
Tregun ndërkombëtar për patate të skuqura në 2005 gjeneruar të ardhurat totale prej $ 16400000000. Kjo përfaqësonte 35,5% të tregut total rostiçeri në atë vit (46.1 miliardë dollarë amerikanë) [1] .
[[Kategoria:Llojet e ushqimeve]]

Menyja e lëvizjeve