Dallime mes rishikimeve të "Marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Ukrainës"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
(Krijuar nga përkthimi i faqes "Albania–Ukraine relations")
 
{{Infobox Marrëdhënie dypalëshe
 
| title = Marrëdhëniet Shqipëri-Ukrainë
| party1 = Shqipëria
| party2 = Ukraina
| map = Albania Ukraine Locator.svg
| filetype =
| size =
| mission1 =
| mission2 =
| envoytitle1 =
| envoy1 =
| envoytitle2 =
| envoy2 =
}}
'''Marrëdhëniet Shqipëri-Ukrainë''' janë marrëdhënie të jashtme midis [[Shqipëria|Shqipërisë]] dhe [[Ukraina|Ukrainës]]. Marrëdhëniet diplomatike midis Shqipërisë dhe Ukrainës u vendosën më 1922. Të dyja vendet kanë një ambasador jo rezident me qendër në [[Varshava|Varshavë]], Poloni. Shqipëria gjithashtu ka një konsull nderi në [[Kharkiv]].<ref>{{Cito web|url=http://usa.mfa.gov.ua/en/about-ukraine/dip-in-ukraine/missions-list/2|title=Archived copy|accessdate=2016-09-24|archiveurl=https://web.archive.org/web/20171117002416/http://usa.mfa.gov.ua/en/about-ukraine/dip-in-ukraine/missions-list/2|archivedate=2017-11-17}}</ref>
 

Menyja e lëvizjeve