Ndryshimi mes inspektimeve të "Qeveria Rama I"

Jump to navigation Jump to search
18 bytes removed ,  2 muaj më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 4 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 1) #IABot (v2.0.1
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 3 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 17) #IABot (v2.0.1)
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 4 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 1) #IABot (v2.0.1)
 
* Perdorimi i aeroporteve dhe bazave te tjera te ushtarake per trafik droge. {{cn}}
===2014===
* [[2014|'''gusht 2014''']] - Në zyrën/përfaqësinë e deputetit të Partisë Socialiste Koço Kokëdhima, në Sarandë, shpërthen një skandal seksual pedofilie. Sekretari i Deputetit Kokëdhima, 62 vjeçari Agron Cane akuzohet dhe me anë të një videoje demonstrohet se ka përfituar seks në këmbim të punës dhe se po kërkonte seks me fëmijën minorene të një qytetareje që kërkonte punë, çka edhe e ka shtyrë qytetaren për të denoncuar sektetarin e deputetit Kokëdhima.<ref name="test">Gazeta Panorama, [http://www.panorama.com.al/2014/08/17/skandali-ne-sarande-pune-ne-kembim-te-seksit-me-vajzen-14-vjecare/ Përgjimi i plotë i sekretarit të deputetit të PS, seks me nënë e bijë për një vend pune] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20140820071724/http://www.panorama.com.al/2014/08/17/skandali-ne-sarande-pune-ne-kembim-te-seksit-me-vajzen-14-vjecare/ |date=20 gusht 2014 }}, 17 gusht 2014 ([http://archive.is2x6Yc E arkivuar]{{Lidhje e thyer}})</ref> Prokuroria ka nisur hetimet dhe dyshon edhe për raste të tjera pedofilie dhe kërkesash seksuale.<ref name="sekretariagroncane">[http://mapo.al/2014/08/20/video-pergjimi-dyte-prove-e-re-ne-dosjen-e-canes/ Zgjerohet hetimi, Prokuroria dyshon edhe për raste të tjera]{{Lidhje e thyer}}, 20 gusht 2014</ref>
* '''[[6 shtator]] [[2014]]''' - [[Erion Veliaj]], Ministër i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, martohet me [[Ajola Xoxa|Ajola Xoxën]] në kalanë e Gjirokastrës, sipas hetimeve të mediave të ndryshme, duke i deklaruar dhe faturuar shpenzimet e dasmës private si një aktivitet kulturor, çka sipas sipas ligjit përbën abuzim me pushtetin.<ref name="veliajabuzim">[http://www.sot.com.al/ Thellohet skandali Veliaj, dasma faturohet si aktivitet kulturor], 12 shtator 2014</ref> Më 17 shtator [[Genc Pollo]] në funksionin e kryetarit të ''Komisionit për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik'', jep një deklaratë për mediat ku zbulon një letër kërcënuese të Erion Veliaj drejtuar TV Agon, i cili ka kryer edhe hetime mbi paratë publike të përdorura për dasmën private të Ministrit Erion Veliaj.<ref name="veliajkërcënim">[http://gazeta55.al/veliaj-kercenon-agon-channel-ju-bej-armike-qeverine-pa-shkak-po-shkaterroni-dasmen-time/ Veliaj kërcënon Agon Channel: Do ju bëj armike me qeverinë pa shkak, po shkatërroni dasmën time] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20150507194055/http://gazeta55.al/veliaj-kercenon-agon-channel-ju-bej-armike-qeverine-pa-shkak-po-shkaterroni-dasmen-time |date=7 maj 2015 }}, 17 shtator 2014</ref>
* [[17 shtator|'''17 shtator''']]''' [[2014]]''' – Gjykata Kushtetuese shpall si të papajtueshëm me Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë vendimin nr.354, datë 04.06.2014 të Këshillit të Ministrave të qeverisë Rama-Meta, “P''ër ngritjen e bazës së të dhënave IMEI për regjistrimin e numrave IMEI të aparateve celulare, që përdoren në rrjetet e shërbimeve të komunikimeve të lëvizshme''”.<ref name="kushtetueseimei">Gazeta MAPO, [http://mapo.al/2014/09/17/vendimi-per-imei-kushtetuesja-e-shpall-te-papajtueshem/ Vendimi për IMEI, Kushtetuesja e shpall të papajtueshëm]{{Lidhje e thyer}}, 17.09.2014</ref> Për këtë vendim të qeverisë pati debate publike dhe kritika të ashpra ndaj qeverisë për shkak të shkeljes së lirive dhe të drejtave themelore të privatësisë sl individit.<ref name="Bashaimei">Gazeta MAPO, [http://mapo.al/2014/08/06/regjistrimi-telefonave-basha-rama-iu-pergjoje-qytetaret-dhe-kompanite-mos-te-dorezojne-imei-n/ Regjistrimi i telefonave, Basha: Rama do iu përgjojë, qytetarët dhe kompanitë mos të dorëzojnë IMEI-n]{{Lidhje e thyer}}, 06.08.2014</ref>
 
* [[30 prill|'''30 prill''']] '''[[2015]]''' -  Borxhi publik shqiptar ka arritur në 1 trilion lekë, një rekord historik. Borxhi publik i grumbulluar nga qeveria arrin në 72% të Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB), Të dhënat u botuan nga Ministria e Financave në muajin prill 2015.<ref>[http://tvklan.al/borxhi-publik-arrin-ne-1-trilione-leke/ Borxhi publik arrin në 1 trilionë lekë], ''TV Klan'', 30 prill 2015. ([http://web.archive.org/web/20150430221731/http://tvklan.al/borxhi-publik-arrin-ne-1-trilione-leke/ Arkivuar)]  </ref><ref>"[http://www.financa.gov.al/al/raportime/borxhi Borxhi," Ministria e Financave të Shqipërisë], ''financa.gov.al''</ref>
* '''[[4 maj]] [[2015]]''' - Në një protestë të organizuar nga qytetarë të Kukësit kundër OSHEE-së,<ref name=":2">[http://www.mapo.al/2015/05/tentojne-te-bllokojne-rrugen-e-kombit-policia-ndalon-lushin Protesta në Kukës! Ja momenti kur policia dhunon Lushin], ''Gazeta MAPO'', 4 maj 2015 ()</ref> ka ndërhyrë policia si dhe shefi i Krimeve Albion Xhitoni. Ky i fundit, me veshje civile, duke sharë dhe kërcënuar protestuesit me armën e shërbimit me siguresë të hequr, ka qenë edhe gjeneruesi i konfliktit.<ref name=":2" /><ref name=":3">[http://www.panorama.com.al/kukes-protestuesit-perplasen-fizikisht-me-policine-foto/ Shefi i Krimeve u drejton armën protestuesve], ''Panorama.com.al,'' 5 maj 2015, ([https://archive.is/pH7l9uGehs Arkivuar]) 
</ref> ka ndërhyrë policia si dhe shefi i Krimeve Albion Xhitoni. Ky i fundit, me veshje civile, duke sharë dhe kërcënuar protestuesit me armën e shërbimit me siguresë të hequr, ka qenë edhe gjeneruesi i konfliktit.<ref name=":2" /><ref name=":3">[http://www.panorama.com.al/kukes-protestuesit-perplasen-fizikisht-me-policine-foto/ Shefi i Krimeve u drejton armën protestuesve], ''Panorama.com.al,'' 5 maj 2015, ([https://archive.is/uGehs Arkivuar]) 
</ref> Policia ushtron dhunë mbi organizatorin Nderim Lushi, duke e arrestuar me arsyetimin se protesta është e paligjshme.<ref>[http://www.balkanweb.com/site/u-dhunua-nga-policia-ne-kukes-babai-i-nderim-lushit-e-rrahen-presin-ti-sherohen-plaget-qe-te-caktojne-masen-e-sigurise/ U dhunua nga policia në Kukës, babai i Nderim Lushit: E rrahën, presin ti shërohen plagët që të caktojnë masën e sigurisë], ''BalkanWeb'', 6 maj 2015 ([https://archive.is/9Zfkj Arkivuar])
</ref> Rreth ngjarjes është prononcuar edhe Avokati i Popullit, Igli Totozani,  duke u shprehur se: "''Avokati i Popullit dënon me forcë dhunën dhe veprimet e ushtruara nga personi civil, që vihet re në video dhe fton organet e policisë dhe të hetimit të marrin masa të menjëhershme ndaj këtij punonjësi''”.<ref name=":3" />

Menyja e navigimit