Dallime mes rishikimeve të "Konferenca e Jaltës"

Jump to navigation Jump to search
Refuzoi 5 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 130.0.29.114 dhe 130.0.29.101) dhe riktheu rishikimin 1724657 nga Kledjan Harizi
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi 5 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 130.0.29.114 dhe 130.0.29.101) dhe riktheu rishikimin 1724657 nga Kledjan Harizi)
[[Skeda:Conferencia de Yalta.jpg|250px|thumb|Churchilli, Roosevelti dhe Stalini]]
'''Konferenca e Jaltës''' ishte një takim diplomatik të krerëve aleate Franklin D. Roosevelt (Shtetet e Bashkuara të Amerikës), Winston Churchill (Mbretëria e Bashkuar) dhe Josif Stalin (BRSS) e cila gjendet në vendpushimin Crimean e Jaltës, 4 në 11 shkurt 1945. Ky ishte takimi i dytë i tre takimit Aleate gjatë Luftës së Dytë Botërore (1939-1945). Temat e konferencës ishin kryesisht ndarjen e Gjermanisë dhe shpërndarjen e energjisë në Evropë pas përfundimit të luftës.
 
Punoi:PeguvoshKledjan PyjaHarizi
 
== Vendimet ==
Konferenca e Jaltes:
 
Kishte si Detyre te ruante lopet e Hitlerit,sepse hitleri ishte pall komplet apo jo.
Churchill pati shkruar:
* Rumänia: Rusia 90 % – te tjeret 10 %
* Greqia: Großbritannien 90 % – Russland 10 %
* Jugoslawi: 50 % – 50 %
* Hungari: 50 % – 50 %
* Bullgari: Rusia 75 % – tetjeret25 %
Stalini e miratoi sipas Churchillit propozimin duke vendosur nje v mbi leter.
 
== Literatura ==

Menyja e lëvizjeve