Ndryshimi mes inspektimeve të "F.C. Internazionale Milano"

Jump to navigation Jump to search
Ndeshja e parë në këtë stadium u luajt në vitin 1926, kur Inter mposhti Milanin me rezultatin 6–3 në një ndeshje miqësore. Milan luajti ndeshjen e parë zyrtare të kampionatit në San Siro më 19 shtator 1926, duke u mposhtur 1–2 nga [[U.C. Sampdoria|Sampierdarenese]] ([[U.C. Sampdoria]]). Kapaciteti fillestar i stadiumit ishte 35,000 vende, por pas disa rinovimeve madhore, ku e fundit ishte në përgatitje për [[1990 FIFA Kupa e Botës|Kupën e Botës 1990]], stadiumi arriti në kapacitetin 85,700 vende, të gjitha të mbuluara çati polikarbonate. Në vitin 2008, kapaciteti u zvogëlua në 80,018 vende për të plotësuar kriteret e [[UEFA]]-s.
 
I ndërtuar sipas modelit anglez për stadiume, San Siro është modeluar kryesisht për ndeshje futbolli, në kontrast me shumicën e stadiumeve shumë-funksionale të përdorura nga klubet e Serie A. Në Itali njihet për afmosferën fantastike gjatë ndeshjeve për shkak të distancës së afërt midis ulëseve dhe fushës. Përdorimi i shpeshtë i flakadanëve kontribojnë në rrijen e atmosferës, por kjo praktikë ndonjëherë ka shkaktuar edhe probleme.<ref>{{cite web|url=http://www.uefa.com/uefachampionsleague/season=2004/matches/round=1970/match=1084886/postmatch/report/index.html|title=Milan move into last four|trans-title=Milan kalon në katërt të fundit|publisher=UEFA|language=en|date=13 prill 2005|accessdate=3 nëntor 2017}}</ref>
 
==Tifozët==

Menyja e navigimit