Ndryshimi mes inspektimeve të "F.C. Internazionale Milano"

Jump to navigation Jump to search
{{main|San Siro}}
[[Skeda:Scudo2009.jpg|majtas|parapamje|250px|Stadiumi San Siro (''Giuseppe Meazza'') nga brënda.]]
Stadiumi i Interit është [[San Siro]] me 80,018 vende, i cili njihet zyrtarisht si ''Stadio Giuseppe Meazza'' nder të lojtarit i cili ka luajtur me të dy skuadrat.<ref name="Historia e stadiumit">{{cite web|url=https://kiiky.com/san-siro-stadium-capacity/|title=San Siro Stadium Review: History, Team, Capacity, Location|trans-title=Shikimi i stadiumit San Siro: Historia, ekipi, kapaciteti, vendndodhja|publisher=Kiiky.com|language=en|date=22 gusht 2019|accessdate=15 prill 2020}}</ref> Për këtë stadium përdoret më shpesh emri San Siro, sepse zona rreth stadiumit e ka emrin San Siro.<ref name="sansiro"/> Giuseppe Meazza ka qënë stadiumi i [[A.C. Milan|Milanit]] që në vitin 1926, kur u ndërtua privatisht nga presidenti i asaj kohe i klubit [[Piro Pirelli]].<ref name="Historia e stadiumit"/> Ndërtimi u krye nga 120 puntorë dhe u desh 13 muaj e gjysëm që të përfundonte. Stadiumi ishte në pronesi të klubit deri sa j'u shit bashkisë së qytetit në vitin 1935, dhe që nga viti 1947, është ndarë me klubin tjetër të qytetit, Interin.<ref name="sansiro"/>
 
Ndeshja e parë në këtë stadium u luajt në vitin 1926, kur Inter mposhti Milanin me rezultatin 6–3 në një ndeshje miqësore. Milan luajti ndeshjen e parë zyrtare të kampionatit në San Siro më 19 shtator 1926, duke u mposhtur 1–2 nga [[U.C. Sampdoria|Sampierdarenese]] ([[U.C. Sampdoria]]). Kapaciteti fillestar i stadiumit ishte 35,000 vende, por pas disa rinovimeve madhore, ku e fundit ishte në përgatitje për [[1990 FIFA Kupa e Botës|Kupën e Botës 1990]], stadiumi arriti në kapacitetin 85,700 vende, të gjitha të mbuluara çati polikarbonate.<ref name="sansiro">{{cite web|url=http://www.sansiro.net/?page_id=186|title=Storia|trans-title=Historia|website=sansiro.net|publisher=San Siro|language=it|accessdate=4 prill 2018|archive-url=https://web.archive.org/web/20180501172109/http://www.sansiro.net/?page_id=186|archive-date=1 maj 2018}}</ref> Në vitin 2008, kapaciteti u zvogëlua në 80,018 vende për të plotësuar kriteret e [[UEFA]]-s.
 
I ndërtuar sipas modelit anglez për stadiume, San Siro është modeluar kryesisht për ndeshje futbolli, në kontrast me shumicën e stadiumeve shumë-funksionale të përdorura nga klubet e Serie A. Në Itali njihet për afmosferën fantastike gjatë ndeshjeve për shkak të distancës së afërt midis ulëseve dhe fushës. Përdorimi i shpeshtë i flakadanëve kontribojnë në rrijen e atmosferës, por kjo praktikë ndonjëherë ka shkaktuar edhe probleme.<ref>{{cite web|url=http://www.uefa.com/uefachampionsleague/season=2004/matches/round=1970/match=1084886/postmatch/report/index.html|title=Milan move into last four|trans-title=Milan kalon në katërt të fundit|publisher=UEFA|language=en|date=13 prill 2005|accessdate=3 nëntor 2017}}</ref>

Menyja e navigimit