Ndryshimi mes inspektimeve të "F.C. Internazionale Milano"

Jump to navigation Jump to search
v
Trajneri aktual është [[Antonio Conte]], i cili e mori detyrën më 31 maj 2019.<ref name="Conte"/>
 
[[José Mourinho]] është trajneri fitues i tripletës së parë në historinë e Interit në sezonin 2009–10 dhe në historinë e futbollit italian.<ref>{{cite web|url=https://sempreinter.com/2020/05/23/jose-mourinho-winning-the-treble-with-inter-is-unforgettable-it-wouldnt-surprise-me-to-see-inter-winning-in-italy-europe-again/|title=Jose Mourinho: “Winning The Treble With Inter Is Unforgettable, It Wouldn’t Surprise Me To See Inter Winning In Italy & Europe Again”|trans-title=Jose Mourinho: “Fitimi i Tripletës me Interin është e paharrueshme, nuk do të surprizohesha nëse do të shihja Interin të fitonte sërisht në Itali & Evropë”|publisher=Sempre Inter|language=en|date=25 maj 2020|accessdate=7 korrik 2020}}</ref> Trajneri që ka qëndruar më gjatë tek Interi është argjentinasi Heleno Herreira, i cili qëndroi për 8 vjet, duke fituar edhe dy Kupa Evropiane dhe dy Kupa Ndërkontinentale, kurse trajneri që ka qëndruar me pak kohë është italiani Gian Piero Gasperini, i cili qëndroi 1dy muaj e njëtre javë.<ref>{{cite web|url=https://telegrafi.com/gasperini-thumbon-interin/|title=Gasperini thumbon Interin|publisher=Telegrafi.com|language=sq|date=1 dhjetor 2012|accessdate=7 korrik 2020}}</ref>
 
Gjithsej, që nga themelimi i klubit e deri tani Inter ka ndërruar 82 trajnerë, ku trajneri i parë ka qënë [[Virgilio Fossati]], i cili gjithashtu ka qënë edhe lojtar.<ref>{{cite web|url=https://www.inter.it/en/archivio_giocatore/G0258|title=Virgilio Fossati|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=en|accessdate=15 prill 2020}}</ref>

Menyja e navigimit