Ndryshimi mes inspektimeve të "F.C. Internazionale Milano"

Jump to navigation Jump to search
Edhe sezoni tjetër ishte një tjetër fatkeqsi për klubin. Inter impresionoi në ndeshjen e [[Supercoppa Italiana|Superkupës Italiane]] kundër Lazios duke marrë kryesimin falë blerjeve të reja [[Robbie Keane]] dhe [[Hakan Şükür]] – megjithatë, ata u mposhtën 4–3.<ref>{{cite web|url=http://ricerca.repubblica.it/repubblica/archivio/repubblica/2000/09/09/lopez-subito-show-inter-ko.html|title=Lopez, subito show: Inter ko|trans-title=Lopez, shfaqje të menjëherëshme: Inter ko|publisher=La Repubblica|language=it|author=Corrado Sannucci|page=57|date=9 shtator 2000|accessdate=29 prill 2020}}</ref> Ata gjithashtu u eleminuan në raundin paraeleminator të [[UEFA Liga e Kampioneve|Ligës së Kampioneve]] nga klubi suedez [[Helsingborgs IF]], [[Álvaro Recoba]] humbi një penallti vendimtare në çastet e fundit të ndeshjes së kthimit në shtëpi.<ref name="Dështimet më të bujshme të Interit"/> Lippi u shkarkua pas vetëm një ndeshje të vetme në ligë e cila rezultoi humbja e parë në historinë e Interit kundër [[Reggina Calcio|Regginës]].<ref>{{cite web|url=https://www.theguardian.com/football/2000/oct/03/newsstory.sport9|title=Lippi sacked after just one game|trans-title=Lippi shkarkohet pas vetëm një ndeshje|publisher=The Guardian|language=en|date=3 tetor 2000|accessdate=29 prill 2020}}</ref><ref>{{cite web|url=http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/europe/952651.stm|title=Inter suffer shock defeat|trans-title=Inter pëson një humbje shokuese|publisher=BBC Sport|language=en|date=2 tetor 2000|accessdate=29 prill 2020}}</ref> [[Marco Tardelli]], i zgjedhur për të zëvëndësuar Lippin,<ref>{{cite web|url=https://www.repubblica.it/online/campionato/tardelli2/tardelli2/tardelli2.html|title=Marco Tardelli allenerà l'Inter|trans-title=Marco Tardelli do të drejtoj Interin|publisher=La Repubblica|language=it|date=7 tetor 2000|accessdate=29 prill 2020}}</ref> dështoi për të sjellë rezultate, dhe mbahet mend nga tifozët e Interit si trajneri që humbi derbin e qytetit me rezultatin 6–0 kundër Milanit në sezonin 2000–01.<ref>{{cite web|url=https://www.inter.it/en/news/2001/05/11/ac-milan-hammered-inter-6-0.html|title=AC Milan hammered Inter: 6-0|trans-title=AC Milan shkatërron Interin: 6-0|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=en|date=11 maj 2001|accessdate=29 prill 2020}}</ref> Pjestarët e tjerë të "familjes" Inter gjatë kësaj periudhë që vuajtën ishin lojtarë si Vieri dhe [[Fabio Cannavaro]], ku të dyve i ishin shkatërruar restorantet në Milano pas humbjeve kundër Milanit.
 
Në vitin 2002, Inter jo vetëm që shkoi në gjysmë-finalen e Kupës UEFA, por ishte 45 minuta larg fitimit të "Scudettos", ku ata duhej të mbanin avantazhin prej një goli në ndeshjen jashtë fushe kundër Lazios. Inter kryesonte 2–1 pas 24 minutash, por Lazio barazoi në kohën shtesë në fund të pjesës së parë dhe shënoi edhe dy gola të tjerë në pjesën e dytë duke i hapur rrugë Juventusit që të fitonte titullin.<ref name="Dështimet më të bujshme të Interit">{{cite web|url=https://top-channel.tv/2011/04/07/dashtimet-ma-ta-bujshme-ta-interit/|title=Dështimet më të bujshme të Interit|publisher=Top-Channel.tv|language=sq|date=7 prill 2011|accessdate=28 prill 2020}}</ref> Në sezonin e ardhshëm, Interi e përfundoi kampionatin në vendin e dytë dhe gjithashtu arriti të shkonte në gjysëm-finalen e Ligës së Kampioneve kundër Milanit, duke u eleminuar për shkak të rregullit të golit jashtë fushe.<ref>{{cite web|url=https://www.inter.it/en/news/2003/05/13/inter-1-ac-milan-1-rossoneri-through-on-away-goals-rule.html|title=Inter 1 AC Milan 1 - Rossoneri through away goals rule|trans-title=Inter 1 AC Milan 1 - Kuqezinjë kalojnë me rregullin e golit jashtë fushe|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=en|date=13 maj 2003|accessdate=7 korrik 2020}}</ref>
 
===2004–2011: Rikthimi dhe fitimi i tripletës===

Menyja e navigimit