Ndryshimi mes inspektimeve të "F.C. Internazionale Milano"

Jump to navigation Jump to search
 
[[Skeda:Jerseys of Ronaldo, Zanetti, Zamorano & Figo.jpg|parapamje|Fanellat e Ronaldos (numri 10) [[Iván Zamorano|Zamoranos]] (1+8) dhe [[Luís Figo|Figos]] (7) në muzeun e San Siros.]]
Në sezonin e ardhshëm, Moratti punësoi ish trajnerin e Juventusit [[Marcello Lippi]],<ref>{{cite web|url=https://www.tempi.it/1999-marcello-lippi-il-nuovo-allenatore-dellinter/|title=1999: Marcello Lippi è il nuovo allenatore dell’Inter|trans-title=1999: Marcello Lippi trajneri i ri i Interit|publisher=Tempi.it|language=it|author=Carlo Candiani|date=8 shtator 2011|accessdate=29 prill 2020}}</ref> dhe firmosi me lojtarë si [[Angelo Peruzzi]] dhe [[Laurent Blanc]] sëbashku me ish lojtarët e Juventusit Vieri dhe [[Vladimir Jugović]]. Skuadra j'u afrua suksesit të parë vendor që nga viti 1989 ku ata arritën në finalen e [[Coppa Italia|Kupës së Italisë]] ku u mposhtën nga Lazio.<ref>{{cite web|url=https://www.corrieredellosport.it/news/calcio/ilcuoio/2019/01/31-52774597/quando_la_lazio_alzo_la_coppa_italia_a_san_siro/#:~:text=%C3%88%20il%2018%20maggio%202000,in%20finale%20contro%20il%20Milan.|title=Quando la Lazio alzò la Coppa Italia a San Siro|trans-title=Kur Lazio ngriti Kupën e Italisë në San Siro|publisher=Corriere dello Sport|language=it|date=31 janar 2019|accessdate=7 korrik 2020}}</ref>
 
Edhe sezoni tjetër ishte një tjetër fatkeqsi për klubin. Inter impresionoi në ndeshjen e [[Supercoppa Italiana|Superkupës Italiane]] kundër Lazios duke marrë kryesimin falë blerjeve të reja [[Robbie Keane]] dhe [[Hakan Şükür]] – megjithatë, ata u mposhtën 4–3.<ref>{{cite web|url=http://ricerca.repubblica.it/repubblica/archivio/repubblica/2000/09/09/lopez-subito-show-inter-ko.html|title=Lopez, subito show: Inter ko|trans-title=Lopez, shfaqje të menjëherëshme: Inter ko|publisher=La Repubblica|language=it|author=Corrado Sannucci|page=57|date=9 shtator 2000|accessdate=29 prill 2020}}</ref> Ata gjithashtu u eleminuan në raundin paraeleminator të [[UEFA Liga e Kampioneve|Ligës së Kampioneve]] nga klubi suedez [[Helsingborgs IF]], [[Álvaro Recoba]] humbi një penallti vendimtare në çastet e fundit të ndeshjes së kthimit në shtëpi.<ref name="Dështimet më të bujshme të Interit"/> Lippi u shkarkua pas vetëm një ndeshje të vetme në ligë e cila rezultoi humbja e parë në historinë e Interit kundër [[Reggina Calcio|Regginës]].<ref>{{cite web|url=https://www.theguardian.com/football/2000/oct/03/newsstory.sport9|title=Lippi sacked after just one game|trans-title=Lippi shkarkohet pas vetëm një ndeshje|publisher=The Guardian|language=en|date=3 tetor 2000|accessdate=29 prill 2020}}</ref><ref>{{cite web|url=http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/europe/952651.stm|title=Inter suffer shock defeat|trans-title=Inter pëson një humbje shokuese|publisher=BBC Sport|language=en|date=2 tetor 2000|accessdate=29 prill 2020}}</ref> [[Marco Tardelli]], i zgjedhur për të zëvëndësuar Lippin,<ref>{{cite web|url=https://www.repubblica.it/online/campionato/tardelli2/tardelli2/tardelli2.html|title=Marco Tardelli allenerà l'Inter|trans-title=Marco Tardelli do të drejtoj Interin|publisher=La Repubblica|language=it|date=7 tetor 2000|accessdate=29 prill 2020}}</ref> dështoi për të sjellë rezultate, dhe mbahet mend nga tifozët e Interit si trajneri që humbi derbin e qytetit me rezultatin 6–0 kundër Milanit në sezonin 2000–01.<ref>{{cite web|url=https://www.inter.it/en/news/2001/05/11/ac-milan-hammered-inter-6-0.html|title=AC Milan hammered Inter: 6-0|trans-title=AC Milan shkatërron Interin: 6-0|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=en|date=11 maj 2001|accessdate=29 prill 2020}}</ref> Pjestarët e tjerë të "familjes" Inter gjatë kësaj periudhë që vuajtën ishin lojtarë si Vieri dhe [[Fabio Cannavaro]], ku të dyve i ishin shkatërruar restorantet në Milano pas humbjeve kundër Milanit.

Menyja e navigimit