Ndryshimi mes inspektimeve të "F.C. Internazionale Milano"

Jump to navigation Jump to search
===1990–2004: Kohët e errëta===
[[Skeda:Festeggiamenti Coppa UEFA Inter-Salisburgo 1993-1994.jpg|parapamje|majtas|Inter duke festuar triumfin në Kupën UEFA në sezonin 1993–94.]]
Vitet 1990' ishin një periudhë zhgënjyese për Interin. Gjatë kësaj kohe, rivalët e tyre Milan dhe [[Juventus F.C.|Juventusi]] kishin arritur suksese në Itali dhe Evropës, kurse Inter ishte lënë mbrapa krahëve, duke arritur rezultate mediokër në kampionat, ku rezultati më negativ ishte ai i sezonit [[1993–94 Serie A|1993–94]] ku ata ishin vetëm një pikë larg zonës së rënjes një kategori më poshtë. Megjithatë, ata arritën disa suksese evropiane duke triumfuar tre herë në [[UEFA Liga e Europës|Kupën UEFA]] në vitet 1991, 1994 dhe 1998.<ref>{{cite web|url=https://bleacherreport.com/articles/1207359|title=Inter Milan: Most Successful Seasons in Nerazzurri History|trans-title=Inter: Sezonet më të suksesshme në historinë e Zikaltërve|publisher=Bleacher Report|language=en|author=Thomas Atzenhoffer|date=7 qershor 2012|accessdate=7 korrik 2020}}</ref>
 
Pasi [[Massimo Moratti]] mori drejtimin e klubit nga Ernesto Pellegrini në vitin 1995,<ref>{{cite web|url=https://www.inter.it/en/news/2002/02/18/massimo-moratti-seven-years-as-inter-president.html|title=Massimo Moratti, seven years as Inter president|trans-title=Massimo Moratti, shtatë vite si president i Interit|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=en|date=18 shkurt 2002|accessdate=29 prill 2020}}</ref> Inter theu dy herë rekordin për blerjen më të shtrenjtë në botë gjatë asaj periudhe (19.5 milion [[Paund sterlina|£]] për [[Luis Nazário de Lima|Ronaldon]] nga Barcelona në 1997-tën dhe 31 milion £ për [[Christian Vieri]]n nga [[S.S. Lazio|Lazio]] dy vite më vonë).<ref>{{cite web|url=http://www.panorama.com.al/sport/nga-skoti-te-ronaldo-ja-41-transferimet-me-te-shtrenjta/|title=Nga Skoti te Ronaldo, ja 41 transferimet më të shtrenjta|publisher=Panorama Sport|language=sq|date=30 korrik 2013|accessdate=10 prill 2020}}</ref><ref>{{cite web|url=http://ricerca.repubblica.it/repubblica/archivio/repubblica/1999/08/30/incredibile-mr-90-miliardi.html|title=L' incredibile Mr. 90 miliardi|trans-title=I jashtëzakonshmi zotëria 90 miliard|publisher=La Repubblica|language=it|author=Gianni Piva|date=30 gusht 1998|access-date=29 korrik 2017}}</ref> Megjithatë, vitet 1990' vazhduan të ishin vite zhgënjyese, duke qënë dekada e vetme ku Inter nuk arriti ta fitojë asnjë herë të vetme titullin e Serie A. Për tifozët e Interit ishte e vështirë për t'i vënë fajin dhe për të fajësuar veçanisht ndonjërin dhe kjo gjë solli një marrëdhënje të akullt mes tyre dhe presidentit, trajnerëve dhe madje disa lojtarëve.

Menyja e navigimit